По-високият бряг на Дунав ни пази от наводнения като в Европа 14.06 | 12:36
Все пак рисковете за България са умерени, смята еврокомисар Кристалина Георгиева
Прогнозите на европейската система за оценка на наводненията сочат, че рисковете за България са умерени. Това коментира в Русе еврокомисарят по международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева, цитирана от БТА.
Коментарът ѝ бе по повод на критичната ситуация по река Дунав.
Тя обясни, че "умерени" съвсем не означава "нулеви", но все пак се очаква вълната у нас да не бъде с такава сила, каквато бе в страните нагоре по течението. Освен това благоприятен бил и фактът, че българският бряг е по-висок и в България рядко има сериозни наводнения.
Според Георгиева тази прогноза може да се промени от две неща - ако има скъсване на дигите или при голяма промяна в прогнозата за времето, макар че за следващите пет дни тя е добра.
Еврокомисарят посочи още, че за България в момента най-големият риск са локалните наводнения и затова нашите служби за защита на населението трябва да са в готовност за даване на сигнал при необходимост.
Георгиева изтъкна голямата роля на превантивната дейност при бедствията и даде пример с наводненията в Централна Европа през 2002 г., когато е имало повече жертви и щетите са били по-големи. Еврокомисарят посочи, че ситуацията по Дунав продължава да бъде много тежка за страните нагоре по течението.
Нейното очакване е, че ще има оказана помощ за засегнатите държави, но преди това е необходимо да се извърши оценка на щетите.
Водещи
-
Макрон се среща със Зеленски, Стармър и Мерц в Лондон
Там ще обсъдят ситуацията в Украйна и текущите мирни преговори с посредничеството на САЩ
06.12 | 18:32
-
Арман Бабикян: Възможни са разговори между Радев и Пеевски, които не виждаме
"За растежа на Пеевски е нужен брилянтен представител на изтока и лявото като Радев", смята...
06.12 | 17:40
-
Боршош: Планинският туризъм е с ниско ниво на достъпност
Министърът на туризма коментира, че 2026 година трябва да е преломна за българския планински...
06.12 | 17:20
-
Никола Цолов с първи подиум във Формула 2
06.12 | 16:59
Най-четени
-
Мирослав е големият победител в "Игри на волята"
Той получи и голямата награда от 100 000 лева
06.12 | 11:20
-
Любен Дилов-син: Политически е изгодно да подадем оставка, но държавата има нужда от бюджет
Новата финансова рамка ще се хареса, смята той
06.12 | 13:00
-
Свлачище блокира движението по пътя Асеновград - Смолян
В град Пловдив са наводнени кръстовища
06.12 | 12:40
-
Екипажът на блокирания край Ахтопол „Кайрос“ има храна и вода за 3 дни
На борда на „Кайрос“ има 10 души екипаж
06.12 | 16:40