По програмата на Столична община са предоставени над 8 000 компостери 15.09 | 09:50
Благодарение на завода за боклук през 2017 г. са рециклирани 84% от отпадъците на София

Работим последователно за разделното събиране на отпадъците, оползотворяването им и превръщането им в ресурс и намаляване на депонирането. С дейността на цялата система от инсталации за третиране на отпадъците на София сме постигнали през 2017 г. 84% на рециклиране и оползотворяване на отпадъците и 16% депониране. Програмата за домашно компостиране, която започнахме още през 2010 г., се развива и досега са предоставени на домакинства, детски градини и училища, паркове общо над 8000 компостери. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова при проверка на програмата в с. Железница, район Панчарево.
Тази година предоставяме 2800 броя компостер, от тях 743 са в район "Панчарево". Кампанията се радва на голям интерес. Бяхме определили по-малка бройка за раздаване, но след като събрахме кандидатурите решихме да не връщаме никой и така да удовлетворим всички желаещи.
София разполага с инсалации за преработване на зелени и био отпадъци, от които се произвежда компост и еленергия. От 2014 г. всички биоотпадъци - храни от ресторанти, общински детски градини, пазари, търговски вериги и зелените отпадъци - клони, листа, трева – се събират разделно и преработват. Инсталациите за зелени и био отпадъци са част от завода за преработка на отпадъците.
От началото на 2015 г. предоставяме безвъзмездно до 10 кг компост от инсталациите на всички столичани, които са заплатили такса битови отпадъци. Част от произведения компост се използва обратно в градините и парковете на София.
От 2015 г. София има завод за отпадъците, които преработва целия битов отпадък, който всеки от нас изхвърля. Нашата основна цел е да превърнем отпадъците в ресурс и това вече се случва. От началото на тази година до края на август са събрани разделно и преработени над 9900 т зелени отпадъци, като от тях са произведени 7410 т компост.
С дейността на цялата система от инсталации за третиране на отпадъците сме постигнали през 2017 г. 84% на рециклиране и оползотворяване на отпадъците и 16% депониране. Само преди 10-ина година София депонираше 100% от отпадъците си, каза кметът на София Йорданка Фандъкова.
Водещи
-
Продължава борбата с пожара в природен парк „Рилски манастир”
Горски служители има и на местата на овладените вече пожари към селата Мурсалево и Палатово,...
14.07 | 11:30
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
Най-четени
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Имало ли е шамари в „Майчин дом“: Версиите на свидетелка и на лекарката
Междувременно близки на родилката организират протест в нейна защита. Те настояват и за...
14.07 | 09:14
-
Най-добрите закуски за понижаване на кръвното налягане
Високото кръвно налягане, известно още като хипертония, е често срещан здравословен проблем
14.07 | 08:45