Правната комисия даде право на Цацаров да спира търговски сделки 01.04 | 17:01
В подкрепата за извънредното законодателство се обединиха ГЕРБ, Патриотичният фронт,БСП, ДПС и БДЦ

Парламентарната комисия по правни въпроси прие промените в Наказателно- процесуалния кодекс /НПК/ и Гражданско- процесуалния кодекс /ГПК/, с които дава право на главният прокурор, в момента Сотир Цацаров, да сприра финансови операции или търговски сделки.
В подкрепата за извънредното законодателство се обединиха ГЕРБ, Патриотичният фронт, ДПС и БДЦ. От БСП също дадоха знак, че ще подкрепят проекта. Реформаторите и АБВ обявиха решението си да гласуват "въздържал се".
Според поправките в НПК, в изключителни случаи главният прокурор или определен негов заместник може да спре финансова операция или сделка с имущество за срок до 48 часа. Предвижда се органите на досъдебното производство да вземат необходимите мерки за предотвратяване на умишлено престъпление или друго общоопасно действия, както и временно да изземват средствата, с които би могло да се извърши престъплението. Действията на прокуратурата ще подлежат на първоинстанционен съдебен контрол, докато 48-часовото спиране на финансова операция или сделка, е изключение.
Повод за извънредното законодателство е сделка, с която люксембургска фирма LIC33 купува активи на БТК, на два военни завода и още две стратегически дружества за 1 евро, но и с ангажимента да плати 900 млн. евро задължения на предприятията.
В мотивите си вносителите посочват, че промените произтичат от необходимостта от създаването на възможност за реакция на органите на досъдебното производство в неотложни случаи при липса на друга възможност. Според тях настоящата липса на подобна възможност е обществено неоправдана. "Чрез законодателното изменение се предоставя възможност на прокуратурата да изпълни в пълен обем конституционните си правомощия”, е посочено още в мотивите.
Промените в ГПК предвиждат съдът да уведомява прокурора, когато предмет на правния спор са имуществени права и законни интереси на държавата, общините или на лица, ползващи се от особената закрила на закона, както и прокурорът да може да обжалва всеки подлежащ на обжалване съдебен акт, засягащ имуществени права и законни интереси на държавата, общините или на граждани, ползващи се от особена закрила на закона, макар и да не е участвал в производството, в което актът е постановен.
В мотивите за ЗИД на ГПК се обяснява, целта на промените е създаване на общ принципен подход при определяне на активната легитимация на прокуратурата в гражданското съдопроизводство. Според тях ще се постигне и антикорупционен ефект: неправомерните действия или бездействия на съответните централни или местни органи, на които е предоставено правото да се ползват и разпореждат с държавно или общинско имущество, съдържат в себе си предпоставки за корупция и могат да доведат до нанасяне на непоправими вреди за държавата, общините и гражданското общество.
Водещи
-
Веселин Стойнев за ПП: Оставката на Кирил Петков вече не може да компенсира щетите
Според него всички уличени в корупция трябва да подадат оставка и да бъдат изключени от...
30.06 | 21:00
-
Невиждани юнски жеги морят Европа
В събота в испанския град Ел Гранадо бяха измерени 46 градуса
30.06 | 20:30
-
Страшна трагедия: Пикап прегази детенце
Мотоциклетист откаран по спешност в болница след тежка катастрофа
30.06 | 20:15
Най-четени
-
Николай Василев: Пенсионната възраст трябва да бъде увеличена
Вноските за втория стълб да се вдигнат от 5 на 10%
30.06 | 16:00
-
Почина музикантът Евгени Генчев - Джули от "Виолетов генерал"
Тъжната новина съобщиха от дарк уейв групата, чийто дългогодишен басист бе той
30.06 | 14:10
-
И Бойко Борисов се срещна с Магнус Брунер
Шенген е едно от най-големите постижения на ЕС, заяви лидерът на ГЕРБ
30.06 | 15:30
-
Жена с над 2,50 промила алкохол се удари в дървен цветарник
По случая е започнато разследване.
30.06 | 11:59