Преброяване 2021 – най-мащабното статистическо изследване досега у нас 06.01 | 14:34
Самото изследване се подготвя активно от години, създадена е организация и заради пандемията

Осемнадесетото преброяване на населението и жилищния фонд е най-мащабното статистическо изследване, записано в Националната статистическа програма за 2021 година. Преброяването у нас се провежда в една година с държавите членки на Европейския съюз. Основната му цел е да осигури надеждна и изчерпателна информация за броя и характеристиките на населението и жилищния фонд на страната към 2021 година. Изследването се подготвя от няколко години, а Националният статистически институт е предприел всички необходими мерки за безопасното му протичане въпреки безпрецедентната ситуация с COVID-19. Подготвена е онлайн платформа с електронна карта, която да позволи на гражданите да се преброят онлайн.
Националната статистическа програма за 2021 година включва общо 316 изследвания – както регулярни, провеждани от НСИ и органите на статистиката, така и нови дейности, свързани с националните и европейските приоритети. Програмата се опитва да отговори на засиления обществен интерес към Коронавируса и към социално-икономическите ефекти от извънредното положение и последвалата епидемична обстановка в страната.
Близо 62% от новите изследвания например са върху заетост, пазар на труда, субсидирани работни места. През 2021 г. Националната статистика ще участва в проекти на Европейската комисия като програмата за европейски сравнения 2021 г., наблюдение на работната сила, статистика на доходите и условията на живот.
Всички тези дейности продължават усилията на НСИ да дава навременна и качествена информация, която да подпомогне управлението на кризата с COVID-19. През 2020 година НСИ създаде на своя сайт специална секция, в която бяха публикувани статистически данни, свързани с икономическите и социалните последици от разпространението на вируса.
Направени бяха промени в организацията на някои изследвания и бяха съкратени сроковете за предоставяне на статистическата информация на потребителите. Засили се развитието и използването на редица информационни системи, позволяващи онлайн подаване на данни от отчетните единици и съкращаване на сроковете за производство и разпространение на статистическата информация. За първи път стартира седмично производство и разпространение на данни за общата смъртност в страната. Започнаха две извънредни статистически изследвания: "Дейност и състояние на нефинансовите предприятия в условията на извънредно положение и последвалата епидемична обстановка" и "Дейност и състояние на местата за настаняване в условията на извънредното положение и епидемична обстановка".
Институционалният отговор на кризата от страна на НСИ е описан в отчета за изпълнението на Националната статистическа програма и за дейността на института през 2020 година, който също беше приет на днешното заседание на Министерския съвет.
Акценти в отчета са още подготовката за Преброяване на населението и жилищния фонд в Република България; внедряването на Интегрирана система за управление на качеството и сигурността на информацията в НСИ съгласно стандартите ISO 9001 и ISO 27001; участието на България в качеството си на асоцииран член на Комитета по статистика и политики в областта на статистиката на ОИСР в заседание на Бюрото на Статистическия комитет; подготовката на България за трети кръг от Партньорски проверки в рамките на Европейската статистическа система; отбелязване на 140-ата годишнина от създаването на статистическата институция в България.
В отчета се посочва, че през годината са постигнати съществени резултати, свързани с повишаване на качеството на статистическата информация и усъвършенстване на нейното разпространение, както и намаляване на натовареността на респондентите чрез въвеждане на електронни въпросници и разработване на уеббазирани приложения за статистически изследвания в различни статистически области.
Водещи
-
Веселин Стойнев за ПП: Оставката на Кирил Петков вече не може да компенсира щетите
Според него всички уличени в корупция трябва да подадат оставка и да бъдат изключени от...
30.06 | 21:00
-
Невиждани юнски жеги морят Европа
В събота в испанския град Ел Гранадо бяха измерени 46 градуса
30.06 | 20:30
-
Страшна трагедия: Пикап прегази детенце
Мотоциклетист откаран по спешност в болница след тежка катастрофа
30.06 | 20:15
Най-четени
-
Николай Василев: Пенсионната възраст трябва да бъде увеличена
Вноските за втория стълб да се вдигнат от 5 на 10%
30.06 | 16:00
-
Почина музикантът Евгени Генчев - Джули от "Виолетов генерал"
Тъжната новина съобщиха от дарк уейв групата, чийто дългогодишен басист бе той
30.06 | 14:10
-
И Бойко Борисов се срещна с Магнус Брунер
Шенген е едно от най-големите постижения на ЕС, заяви лидерът на ГЕРБ
30.06 | 15:30
-
Жена с над 2,50 промила алкохол се удари в дървен цветарник
По случая е започнато разследване.
30.06 | 11:59