Предизвикателствата на бъдещето на труда бяха обсъдени в София 22.03 | 09:53
Застаряването на работниците в ЕС, нужните им нови умения и децата бяха сред основните теми
Предизвикателствата и възможностите, свързани с динамично променящия се под влиянието на технологиите трудов свят, бяха обсъдени на международна конференция на тема "Бъдещето на труда", която се провежда на 21 и 22 март в София като част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС.
По време на първия ден на форума бяха обсъдени въпросите кои ще са знанията и уменията за работните места в следващите десетилетия, основните предизвикателства, свързани със застаряването на работната сила, как да се насърчи по-дългият трудов живот и да се улесни трансферът на опит и знания между поколенията. Акцент в дискусията бяха и политиките за развиване на практически знания и умения от ранна детска възраст.
Темата за бъдещето на нашите деца и бъдещето на нашите градове е темата на темите, каза кметът на София Йорданка Фандъкова при откриването на конференцията. За да намерим решения на съвременните предизвикателства най-важното е подходящото образование. Необходимо е да си отговорим на въпроса какво трябва да направим, за да дадем възможност на всички деца да изявят себе си, да се подготвят за това, което ги очаква, добави тя.
Не можем и не трябва да спираме промените. Роботите и алгоритмите ще създадат растеж и нови работни места. Ще има прогрес в медицината, науката и технологиите. Бъдещето е светло, каза във видео обръщение Мариан Тийсен, еврокомисар по заетост, социални политики, умения и мобилност.
Генералният директор на Международната организация на труда (MOT) Гай Райдър подчерта необходимостта да се разберат промените, за да може светът на труда да носи благоденствие и социална справедливост за всички. Клер Харасти от МОТ обърна внимание върху необходимостта в бъдеще от професионалисти, които да се грижат за все по-нарастващия дял възрастни хора. Делът на хората на възраст над 55 г. като дял от общото население ще се увеличи значително към 2050 г. във всички части на света. В бъдеще ще има повече възрастни хора в работната сила. Това ще изисква адаптиране в начина, по който полагаме труд, както и ще наложи промени в условията на работните места и работното време, каза Харасти.
Евродепутатът Ева Майдел акцентира върху уменията, които ще са необходими на работната сила в бъдеще. Най-важното умение е да се научим как да учим непрекъснато. Днес не е важно дали имаме определена информация, защото достъпът до нея е лесен. Много по-важно е как да извлечем нужното от нея, каза Майдел. В свят, в който най-често използваният източник на информация е интернет, всеки може да редактира свободно и няма нужда да заучава факти. Имаме нужди от хора, които умеят да правят анализи, да синтезират и да пресяват информацията, трябват комуникативни умения, добави тя.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова подчерта значимостта на политиките за насърчаване на ранното детско развитие. Това е един от приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС. Ранното детско развитие не е свързано само с осигуряването на здравни, образователни и социални услуги, но и със заетостта, съчетаването на личния и професионалния живот, политиките за децата с увреждания, закрилата на правата на детето, деинституционализацията на грижите на деца, каза Димитрова.
Ранното учене при децата е много важен елемент. Ако децата не са в състояние да реализират своя потенциал, това е във вреда не само за тях, но и за обществата, в които живеят. Трябва да изградим компетентни, здрави личности с нужните умения. За това са необходими инвестиции в обучението и благосъстоянието на децата, каза Франк Оберклайд, консултант към УНИЦЕФ.
Водещи
-
БДЖ организират празнично пътуване с парен локомотив по маршрута Горна Оряховица - Плевен - Горна Оряховица
Празнична програма в Плевен
03.12 | 11:15
-
Кирил Петков: Значи можело
03.12 | 10:40
-
МВР улеснява плащането на глоби с нова електронна услуга
03.12 | 09:59
Най-четени
-
Дневен хороскоп за 3 декември 2023
03.12 | 09:02