Предлагат да се учат "забранени писатели" 28.03 | 14:22
Сред тях са Змей Горянин, Георги Марков, Мехмед Карахюсеинов и др.
Предлагат учениците в 12 клас да изучават нова христоматия по литература, в която са включени 17 автори.
Тя се казва "Забранените писатели", тъй като въпросните не са били изучавани досега, или поне не така задълбочено.
В христоматията са включени творби на "убитите от комунистите" Георги Марков, Георги Заркин и Яна Язова, политическите затворници Йосиф Петров, Петко Огойски, Трифон Кунев, Пенко Керемидчиев, Йордан Русков, Коста Георгиев – Босяк, Атанас Райков, Герчо Джамбазов, както и на забраняваните Блага Димитрова, Радой Ралин, Змей Горянин, Мехмед Карахюсеинов, Димитър Инкьов.
"Те не се преклониха пред комунистическата диктатура и днешната червена олигархия не желае гражданската им смелост и творчеството им да станат известни на младото поколение - за да го държи отново в потисничество", казал при представянето Васил Къдринов, редактор на христоматията.
Съставителите на христоматията я предоставят за утвърждаване като учебно помагало за свободно избираема подготовка от МОН, но ако това не се случи възнамеряват да организират кампания за представянето и в страната и разпространението и сред учениците и учителите по литература.
Книгата е на центъра "Хана Аренд", като е финансирана от Европейския парламент, Фондация "Конрад Аденауер” и Центъра за европейски изследвания "Вилфрид Мартенс”.
Водещи
-
Българската порноактриса №1 е готова да участва в управлението на "Лукойл"
Мога да стана дясна ръка на бившия шеф на сайта за възрастни Бернд Бергмайр, ако той придобие...
07.12 | 15:30
-
Проф. Александър Маринов: Румен Радев не разчита на тези протести като на трамплин за излизане в политиката със своя партия
Според него твърденията, че Крим е руски и че не е сега подходящото време за приемане на...
07.12 | 14:30
-
Поколението Z харесва ретро технологиите
Старовремските устройства дават „почивка от смартфона“, казват младежите
07.12 | 14:00
Най-четени
-
Външните министри на България и Украйна са обсъдили двустранното сътрудничество
Андрий Сибиха и Георг Георгиев са провели телефонен разговор
07.12 | 10:20
-
Отлагат евакуационните действия на заседналия "Кайрос" заради лошото време
Предстои да бъдат изяснени причините за навлизането на кораба в териториалните води на България
07.12 | 11:00
-
Наводнения в Бургаско - евакуираха хора, задействаха BG-Alert на няколко места
Има ли бедстващи хора и какви са щетите в региона
07.12 | 10:00
-
Надзорният съвет на НОИ обсъжда проектобюджета
07.12 | 10:40