Това съвещание беше като реакция на трагичния инцидент и усещането в обществото, че има много нерешени проблеми, които са свързани с пътната безопасност и които и които се адресират напоследък към пътната инфраструктура. Това каза министър-председателят Росен Желязков след среща, в която участваха отговорните министри и ръководители на ведомства имащи отговорност към пътната безопасност и в частност по изграждането и поддържането на пътната инфраструктура в станата.
По думите му утре на оперативно заседание на Министерския съвет ще бъде разгледан доклад от междуведомствена работна група, която преди два месеца е започнала работа и я е приключила за участъци и мерки, отговорни лица и ресурси, които следва да бъдат обект на ясна интервенция от страна на АПИ по поддържането и по осигуряване на безопасността по пътищата в рамките на няколко месеца.
Набелязаните участъци ще бъдат разгледани и анализирани, ще бъдат публикувани в публичното пространство, за да може да се упражнява граждански контрол за тяхното изпълнение.
"Това правителство няма да носи отноворност за действията и бездействията на предходни правителства. Ние ще поемем ясна политическа отговорност за действията, които ще бъдат представени на обществеността и ще бъдат ангажирани с отговрни лица, срокове и средства за контрол по разходването на публичните ресурси", посочи премиерът.
Той каза, че се използват сключените договори за поддръжка на пътната инфраструктура, по които от сключването им пред 2022 г. не е предприемано почни нищо. "Ние ще посочим срока, обектите и няма да пестим ресурси затова", категоричен е Желязков.
Министър-председателят уточни, че ще има контрол и от гражданската страна, според експертизата им, за контрол на изпълнението на проектите.
До средата на годината със средствата на тол системата ще бъде въведен контрол на скоростта на база на работата на видеонаблюдението от тол системата.
Желязков определи и като приоритет осигуряването на публични финанси като от основните източници на това ще е събираемостта от пътни такси и завишаване на контрола. "Системите на НАП, Митници, Гранична полиция, тол управление и АПИ ще бъдат свързани и единни, за да се споделя информация", посочи премиерът.
По думите му и с приемането на еврото десетки милиарди недекларирани левове ще излязат на светло.
Водещи
-
Киселова връща на президента искането за референдум - парламентът няма да гласува
От ГЕРБ потвърдиха новината с пост във Facebook
13.05 | 14:25
-
Борисов: НС няма да подложи на разглеждане внесеното от Радев искане за референдум за еврото
По-рано се появи неофициална информация, че Киселова връща искането на Радев за референдум за...
13.05 | 14:20
-
ФБР с нови приоритети
13.05 | 14:10
-
Работодателите също подкрепиха влизането на България в еврозоната
Според АОБР и АИКБ влизането ни в еврозоната ще гарантира ускорен ръст на доходите
13.05 | 14:00
Най-четени
-
Министърът на образованието очаква финансовият министър днес да даде официална позиция по темата
"Не е вярно, че Брюксел е предупредил България, че може да спре влизането ни в еврозоната...
13.05 | 09:59
-
Теменужка Петкова: България върви към еврозоната въпреки президента
Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на работното си посещение в...
13.05 | 11:15
-
Променя се организацията на движение в два участъка на Софийския околовръстен път заради ремонт
До 15 май през нощта поетапно за ремонт на настилката ще се ограничава движението в участъка...
13.05 | 10:16
-
Очаква се решението на председателя на парламента Наталия Киселова ще насрочи ли за разглеждане и гласуване и за кога предложението за референдум
Да не се бавим искат и от ПП-ДБ, но предлагат процедурата да мине възможно най-бързо през...
13.05 | 08:42