Принципът за уседналост на изборите остава 21.02 | 15:04
Местан предупреди, че ще поиска тълкувание от Конституционния съд

Депутатите отхвърлиха предложението на ДПС за отпадане на принципа на уседналост на изборите. Предложението на партията е част от допълнителните разпоредби към проекта за Изборен кодекс. Лидерът на ДПС Лютви Местан се обърна към народните представители с критиката, че знаят, че редакцията в текста е противоконституционна.
"Знаете, че съвършено съзнателно нарушавате Конституцията. Не можем да говорим за уседналост, а за забрана за гласуване", коментира той. По думите му с тази редакцията народните представители отнемат конституционното право на българските граждани да гласуват и това се случва с ясно съзнание, което може да се определи като политически цинизъм.
Той предложи да не спорят относно текста, а да дадат 12 гласа, с което да се поиска тълкуване от Конституционния съд, на въпроса "възможно ли е с уседналостта, която съществува и в други европейски страни, в България гражданите да бъдат лишени от правото да гласуват".
Местан подчерта, че, ако депутатите не подкрепят предложението за подписка до Конституционния съд, ще счита, че съзнателно нарушават българската Конституция. Народните представители приеха всичките 498 члена в законопроекта за Изборен кодекс и стигнаха до допълнителните разпоредби.
Водещи
-
Агресия в детската градина: Възпитателка посягала физически, психически и сексуално на 4-годишно дете
Близо 9 месеца след подаването на първия сигнал за насилие над детето в детската градина са...
02.10 | 16:59
-
Започва пазарно проучване за българска разработка на дронове
Дончев каза това по време на петото издание форума за иновации и технологии в Югоизточна...
02.10 | 16:20
-
Зрелостниците в Русе получават безплатни билети за театър и опера
Насърчаване на културното развитие
02.10 | 15:59
-
Оранжев код в 20 области - валежи от дъжд и мокър сняг ще заливат страната утре
Температурите ще паднат до 4 градуса в западните райони, силен вятър ще духа по Черноморието
02.10 | 15:20
Най-четени
-
Тежък трафик и километрични задръствания на автомагистрала "Тракия"
Причината - нов ремонт на три отсечки
02.10 | 10:45
-
Борисов: Много съм притеснен, светът уверено върви към война!
Това заяви в кулоарите на Народното събрание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
02.10 | 10:30
-
Протести на ловци в Старозагорско в събота 2
По думите му съмненията за бракониерство не са потвърдени от прокуратурата.
02.10 | 10:58