Проверяват дали стопаните са умъртвили прасетата си от задните дворове 05.08 | 10:30
Ако хората не са спазили разпорежданията, ще започне принудителна евтаназия

От днес служителите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започват проверки в личните стопанства на хората в 20-километровата надзорна зона, предаде БНТ. Целта е да се установи дали стопаните са умъртвили доброволно домашните си прасета.
Срокът за това изтече в петък. В Пловдивска област първо ще се проверяват селата около Индустриалната зона на Раковски, Стряма и Белозем.
Ако собствениците не са спазили предписанията на агенцията, ветеринарните власти ще започнат принудителна евтаназия на животните.
От днес се забранява и достъпът на туристи до хижа "Здравец", за да се избегне възможност за разпространение на заразата. Очаква се днес да започне евтаназията на 8000 прасета от свинекомплекса в силистренското село Ветрен.
До момента у нас са установени 30 огнища на заразата при домашни животни и 27 при диви прасета. Африканската чума в трите свинекомплекса в Русенско e на път да заличи 20% от индустриално отглежданите прасета у нас.
Водещи
-
"Лов на вещици": Тръмп удари и Бразилия с високи мита
„Този процес не трябва да се провежда. Това е лов на вещици, който трябва да приключи...
10.07 | 12:15
-
Основни правила за шофиране в дъжд: Шест ключови съвета за вашата безопасност
Юли месец не е време да говорим за дъжд, когато в страната температурите гонят 40 градуса, а...
10.07 | 11:45
-
Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов с коментар пред журналисти по актуални теми
"Ако идете във Варна и питате за "Възраждане" и Костадинов - всички го знаят. Този човек...
10.07 | 11:30
Най-четени
-
Пияната Дебора возила 6-годишния си син
Фолкпевицата Дебора беше задържана с 3.14 промила алкохол, след като предизвика катастрофа в...
10.07 | 09:59
-
МВнР предупреди за проблеми с полетите до Италия
Генералното консулство в Милано отговаря на телефонeн номер:+39-02-35987381 и мобилен телефон...
10.07 | 08:59
-
Съединените щати възобновиха военните доставки за Украйна
Дипломатически усилия за прекратяване на огъня
10.07 | 08:35