Протест срещу концесионер следобед в Нови хан 25.03 | 12:49
Хората се притесняват за здравето си вследствие на добива на кварцов пясък

Мирен протест срещу концесия започва в 14:00 ч. в Нови хан. Той е насочен среу стартирането на добив на кварцов пясък в лесопарк Побит камък. Сборният пункт е на площада пред читалище "Иван Вазов 1928”.
Според организаторите на протеста концесионерът "Ватия Холдинг” АД възнамерява да започне експлоатация на 26 март и предвижда добив на 80 хиляди тона кварцов пясък на площ от 67 декара в землището на селото до края на годината.
Жителите на Нови хан са категорично против добиването на инертни материали в лесопарка, тъй като това ще влоши качеството на въздуха. Кварцовият пясък е с високо съдържание на силициев диоксид. Фините частици от него остават по-дълго във въздуха, отколкото обикновените прахови частици и продължителното им вдишване може да увреди белите дробове и да доведе до сериозни заболявания като рак и силикоза, известна като болестта на миньорите. През 80-те години на миналия век в района се е добивал кварцов пясък, но след това добивът е спрян, а районът е изцяло залесен заради опасността от свлачища.
Първите къщи от вилната зона на Нови хан са само на няколкостотин метра от кариерата. В близост има и комплекс от затворен тип, в който живеят семейства с малки деца. Добивът на кварцов пясък е свързан с изсичането на дървета, което отново ще създаде предпоставки за образуване на свлачища. Към това се допълва и фактът, че концесията не е обвързана с Оценка за въздействието върху околната среда.
Водещи
-
В момента над 20 строителни екипа извършват текущи ремонти в различни райони на територията на София
Продължава работата и по текущия ремонт на бул.“Евлоги и Христо Георгиеви“ от бул.“Драган...
24.07 | 17:59
-
ВКС прекрати делото срещу бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров
Експертиза установи, че Киров не може да участва в процеса поради здравословни причини
24.07 | 17:18
-
С 31 гласа "за" и 13 "против" Столичният общински съвет прие доклада за довършването на бул. "Тодор Каблешков"
По-рано днес главният архитект на София Богдана Панайотова даде брифинг пред журналисти, на...
24.07 | 16:30
-
Историческо слънчево затъмнение ще потопи в мрак три континента на 2 август 2027 г.
Гибралтар също ще бъде предпочитана локация, макар и за по-кратко време.
24.07 | 16:45
Най-четени
-
Последната цифра от годината ви на раждане има своето скрито значение 2
Според китайския календар последната цифра от годината ви на раждане е свързана с един от...
24.07 | 15:00
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Атанас Запрянов: 11 000 лева струва един час гасене на пожар с хеликоптер
„Борбата с огнената стихия изисква изключителна организация и ресурси – един час с въздушна...
24.07 | 13:59
-
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за движение по пътищата
„Надявам се времето да покаже, че сме направили стъпка в правилната посока”, заяви той.
24.07 | 13:45