Процедура за смяна на личен лекар след неговата смърт 04.11 | 14:15
В такъв случай пак ли трябва да се спазят двата периода за смяна на личен лекар в годината или в този случай това не е от значение?
Редица здравноосигурени лица се изправят пред казуса, отивайки при джипито да разберат, че въпросният е починал. Пациентите започват да се лутат и не знаят какво да направят. Основно въпросите са свързани с това – служебно ли пациентите на починалия се прехвърлят на друг лекар или всеки трябва сам и лично да си търси нов личен лекар? В такъв случай пак ли трябва да се спазят двата периода за смяна на личен лекар в годината или в този случай това не е от значение? Пред подобен казус можем да се изправим, ако нашето джипи е решило да прекрати практиката си.
При прекратяване на договора на общопрактикуващия лекар с районната здравноосигурителна каса (РЗОК) нов избор на общопрактикуващ лекар може да се извърши от здравноосигурените лица по всяко време на годината, извън нормативно определените срокове за смяна на личния лекар през юни и декември, съветват от НЗОК.
Обърнете се към РЗОК (координатите им са изписани в меню "Контакти" на сайта на НЗОК), където оказват пълно съдействие на обърнали се към тях здравноосигурени лица при избора на нов лекар и им предоставят информация за общопрактикуващите лекари, които са сключили договор с НЗОК в съответния здравен район.
Справка за общопрактикуващите лекари, сключили договор с НЗОК, може да направите на сайта на НЗОК - меню "Информация за договорени дейности" - линк "Търсене на договорни партньори и дейности" - подлинк "Общопрактикуващи лекари".
Към момента в нормативната уредба няма записано изискване здравноосигурените лица да бъдат уведомявани, че техният личен лекар е прекратил договора си с РЗОК/НЗОК. Независимо от това, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) разработва възможност гражданите да получават тази информация чрез разширяване на съществуващата електронна услуга за проверка на личен лекар, достъпна на сайта на НЗОК, чрез която да може да се прави справка освен за избрания общопрактикуващ лекар, и за това дали здравноосигуреното лице е избирало личен лекар, както и за наличие на прекратен договор с избрания общопрактикуващ лекар.
Изборът на общопрактикуващ лекар е личен. Служебният избор на личен лекар се отнася само за определена категория лица: напр. за лица в процедура за придобиване на статут на бежанец; лица, настанени в домове за медико-социални услуги, и др.
Водещи
-
„Възраждане“ ще подпише декларацията на ПП-ДБ, ако те подкрепят референдума срещу еврото
Единият проект на решение е за провеждане на референдума за запазване на българският лев с...
04.11 | 17:59
-
България закупува още 5 нови електрически мотрисни влака от "Шкода"
Модернизация на железопътния транспорт
04.11 | 17:39
-
ПП-ДБ подкрепят искането за частично касиране на вота
За сезиране на КС са нужни подписите на 41 депутата. ПП-ДБ, ИТН и МЕЧ разполагат с общо 68...
04.11 | 17:20
-
Ключов договор за АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“. Какво ще се промени
В Министерския съвет АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и консорциумът „Уестингхаус Ейч Ди и...
04.11 | 16:59
Най-четени
-
Силна магнитна буря връхлетя Земята
Това е поредното слънчево изригване, което е част от серията, която удари Земята през...
04.11 | 09:59
-
Увеличават се гласовете в подкрепа на касиране на изборите ОБЗОР
Резултатите от предсрочните парламентарни избори разгневиха политиците и част от тях поискаха...
04.11 | 15:45