Първанов: Готов съм да премеря сили с Борисов, но той няма да се кандидатира 17.07 | 12:42

Лидерът на АБВ коментира и енергетиката: “В Москва хората чакат знак. Чакат някой да иде да преговаря“

От iNews.bg

За президент ни трябва лидер, а не посочена от някого фигура. Това заяви пред Нова телевизия председателят на ПП АБВ  и президент на РБългария (2002-2012) Георги Първанов. По думите му началото на преговорите в левицата са показали, че единението около силен кандидат е възможно. "Първият кръг разговори минаха добре. Очевидно е, че по модела и профила на президента и на институцията нямаме никакви различия. Очевидно е и, че трябва да се борим за да сложим край на модела "ГЕРБ" в президентската институция. Аз се надявам да надделее разумът и за преговорите по-нататък да бъдат номинирани  повече от един кандидати, които са избираеми. АБВ има свои кандидати, чиито имена ще сложи на масата тогава, когато седнем да преговаряме", посочи той. "Европа затъва, трябва ни силна фигура, която да води българския дебат в Европа. На Балканите ни трябва лидер. Ние бяхме лидер на Балканите 2005 – 2006 година, казваха го и Буш, и Барозу. Трябва ни лидер, а не посочен президент, независимо дали от ГЕРБ или "Позитано ", или от някоя друга партийна централа", допълни Първанов.

Той коментира и призива на Бойко Борисов партийните лидери да се включат в президентската надпревара. "Моята реплика е, че винаги съм готов с господин Борисов да премерим сили на едни президентски избори. Но е очевидно, че той няма да участва в тези избори. Аз също съм под голяма въпросителна. Пак казвам: има фигури, които са интересни и силни. Аз искам България да има по-добър президент от мен, независимо че за себе си имам самочувствието на успял президент". Георги Първанов изрази становище и по темата с големите енергийни проекти на България. По думите му страната ни се нуждае от дългосрочна стратегия за развитие  на енергийния ни сектор и  трябва да построи АЕЦ "Белене" и "Южен поток". "Ядрената ни енергетика е структуроопределящ отрасъл. Тя може да тегли българската икономика. Така нареченият "Голям шлем" наистина бяха 15 000 работни места и над 10 милиарда инвестиции. Според мен "Белене" не бива да бъде частен проект. Не е това световната практика. В ядрената енергетика, изобщо в енергетиката принципът е държавата да инвестира, и да развива, и да контролира сигурността и в крайна сметка да печели. Държавата трябва да се ангажира с контрола по сигурността, иначе можем да изпаднем в ситуацията "Фукушима " – това нали беше частна централа и после се оказа, че не е имало прецизен контрол по сигурността. В крайна сметка за мен е необходим консенсус. Виждам  и, че ГЕРБ поддават по въпроса. Сядаме в парламента, приемаме енергийна стратегия, в която ясно разписваме развитието на ядрената ни енергетика, ясно разписваме развитието на преноса и транзита на газ и се хващаме да работим. В Москва  хората чакат знак. Чакат някой да иде да преговаря"!

Първанов бе призован за коментар и по случващото се в Турция. Той определи опита за преврат като странен "Той е странен. Споделям тази оценка, започвайки от сочените за организаторите му - един запасняк. В турската армия това е малко сложно вероятно да се случи, по този начин. Минавайки после през сцени, които могат да се видят в някои филми с едни танкове, които стоят и едни млади момчета, които не знаят  очевидно защо са изкарани на улицата и други хора с юнашки фланелки, млади хора също, с бради, ги обезоръжават. Казвам, че е странно. Между другото маршът на Ердоган  от Мармарис  до Истанбул  поразително напомня завръщането на Наполеон в Париж. Тези неща изглеждат малко пренавити. Как си обясняваме факта  например, че те изхвърлят 2700 магистрати? На какво отгоре? Те още не знаят  кои са организаторите, но вече знаят, че 2700 съдии пречат на държавата. Това е тежкият сценарий. Това е голямата заплаха за мен – утвърждаването на още по-авторитарен режим и очевидно е, че нещата вървят нататък и Европа, и Запада тук трябва да следят за спазването и изпълнението на демократичните ценности".

Водещи