Първи тест за президента: Екопротести под прозорците на Радев 26.01 | 21:33
Граждани негодуват срещу приетите в последните дни от парламента нови концесионни срокове и застрояавнето на Иракли

Граждани и природозащитници излизат протест пред президентството в неделя вечерта за защита на последните незастроени диви места в страната. Поводът за акцията под надслов:"Подаряват Пирин, застрояват Иракли – първи тест за Радев", са новоприетите правила за концесии, както и разрешения за нови строежи на Иракли.
"Два подаръка в последните дни на правителството и в първите на новото президентство, ощетяващи гражданите в полза на определени бизнеси," посочват причината за недоволството си гражданит. Сред тях са и членове на групите за защита на Корал, Карадере и Иракли, които са подкрепени и от коалиция "За да остане природа в България".
На 24 януари тази година парламентът гласува Закона за концесиите, с който концесията в Национален парк "Пирин" и други могат да станат вечни, изтъкват организаторите на гражданската акция, цитирани от Дневник. "Концесионерът получава неограничени права и върху съседни територии, а държавата не може да контролира укриването на приходи. ГЕРБ направи подарък на олигархията в последната седмица", посочват еколозите.
Протестиращите настояват президентът Радев да наложи вето на закона и до го върне за разглеждане от следващ парламент.
С решение от 13 януари на регионалната екоинспекция се позволяват и два нови строежа на две ваканционни селища на Иракли с бунгала на мястото на бившия пионерски лагер.
Протестиращите настояват за трайно решение за защита на незастроените места като дивите плажове Иракли, Карадере и Корал. Според тях това може да се случи само с приемане на нова зона В зад плажовете в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, където също да не може да се строи. Мотивът им е, че законът в момента не работи на практика и не ги защитава.
"Действащото законодателство не работи. Останаха броени незастроени места по Черноморието – Карадере, Дуранкулак, част от Корал, засега по-голямата част от Иракли", пише и на страницата във фейсбук на събитието. Организаторите цитират и национално допитване от май 2016 г., според което за близо 90% от българите е задължително да има места за природосъобразен туризъм, където да не се строи.
От сдруженията за защита на тези плажове смятат, че трябва да има задължителна оценка за съвместимост с околната среда на инвестиционни намерения за всички места, към които има повишен обществен интерес като Иракли, Корал, Карадере.
Водещи
-
Бюджетът е разчетен така, че е почти неизпълним в приходната му част
БНБ може да печати евробанкноти, но първо трябва да се премине през целия процес по приемане...
05.07 | 18:00
-
България е увеличила с 2500% износа на ток
Рекордът е на фона на трудната за енергетиката ни 2024-а година
05.07 | 17:41
-
Спецов: Икономическата обстановка у нас се подобрява
НАП отчита ръст в приходната част, Спецов разкритикува търговците за увеличаването на цените
05.07 | 17:20
-
Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС
"Борисов и Пеевски държат линия на отворени врати към крайните националисти"
05.07 | 17:00
Най-четени
-
Караджов: Климатиците в немските ни вагони не работят, прозорците не се отварят
Така те стават като пещ, категоричен е министърът
05.07 | 15:00
-
Веселин Стойнев: Нищо не може да ни попречи за приемането на еврото
Кабинетът ще изкара пълен мандат, прогнозира Георги Харизанов
05.07 | 14:00
-
МВР отбелязва 146 години от създаването си
05.07 | 11:00