Радев: Край на неефективната практика да договаряме танкери без търг 20.09 | 13:52
Днес "Булгаргаз" за първи път обяви открит търг за доставка на втечнен газ и то три вида – краткосрочен до края на тази година, средносрочен за цялата 2023 г. И дългосрочен за 10 години от началото на 2024 г. Така се прави и така трябва да се прави в бъдеще, смята президентът

От днес се премахва неефективната практика да се договарят танкери без търг. Без да се знае кой и как определя доставчика и цената. Това заяви президентът Румен Радев по време на брифинг в Севлиево.
"Днес "Булгаргаз" за първи път обяви открит търг за доставка на втечнен газ и то три вида – краткосрочен до края на тази година, средносрочен за цялата 2023 г. И дългосрочен за 10 години от началото на 2024 г. Така се прави и така трябва да се прави в бъдеще. Открито, прозрачно и равнопоставено към всички възможни доставчици. Само така може да се постигне диверсификация, състезателност и най-добри условия за страната ни. Да не се търсят решения месец за месец, както досега, а да се търси стратегическо партньорство с дългосрочен хоризонт, което несъмнено ще повлияе и на цените на втечнения газ за тази година", посочи Радев.
Президентът поздрави служебното правителство за енергичната работа и сключения вчера договор с "Газтрейд" за гарантиране на 1 млрд. кубични сантиметра от терминала в Александруполис.
"Продължават усилията за решаване на най-тежкия проблем, а това е осигуряване на слотове за втечнен газ до края на тази година, като много по-добрите шансове за гарантиране и резервиране през пролетта бяха пропилени. Също така се надявам, че интерконектора с Гърция ще бъде приключен в срок", коментира Радев.
Водещи
-
Костадинов: Възможно е да се стигне до замразяване на пенсиите и заплатите, както и до скок на данъците
„Няма такива лицемери като ПП-ДБ", смята той
22.10 | 21:00
-
"Топлофикация София" изтегля с месец ремонта за три блока в кв. "Дружба 2"
С промяната се цели ремонтът да приключи своевременно - преди началото на отоплителния сезон
22.10 | 20:45
-
Как да се предпазим от зли очи?
22.10 | 20:30
-
На нови четири отсечки ще се мери средна скорост
22.10 | 20:15
Най-четени
-
Терзиев: Още 30 декара от парка на Военната академия ще бъдат отворени за гражданите
Кметът на София благодари на генерал-майор Стойко Прокопиев и екипа на академията за...
22.10 | 11:00
-
Трагедията в Люляково: След тройното убийство обвиняемият е бил в покрайнините на селото
Обвинението няма да остане само за умишлено убийство, ще бъде допълнено, посочи окръжният...
22.10 | 12:45
-
Денков: Управлението е нестабилно, всеки опит за промяна може да доведе до срутване
На въпрос какво мисли за ротационното председателство на Народното събрание, Денков отговори:...
22.10 | 09:59
-
Софийският градски съд ще гледа делото за убийството на Пейо Пеев
Обвинени са неговата съпруга Габриела Славова и майка ѝ - бившата дипломатка Красимира...
22.10 | 11:59