Рекордно висока цена на българския мед тази година 15.10 | 13:15
Заради залежала продукция и големи количества вносен мед от Украйна, производители прогнозират цена от над 20 лева за буркан мед
Рекордно висока цена на българския мед тази година. Заради залежала продукция и големи количества вносен мед от Украйна, производители прогнозират цена от над 20 лева за буркан мед.
Пчелари от Югозападна България отчитат висок добив на мед тази година.
Венета Ифандиева – член на УС на "Обединени пчелари": "Към 10, 15, 20 кг от пчелни семейства. Даже и втори път от някои семейства извадих.
Георги Петков – производител на мед: "Задоволено е положението. Складовете са пълни, помещенията са пълни. Чакат само реализация."
Въпреки голямото количество български мед по складовете тази година е възможно цената за буркан да стигне рекордната сума от 22 лева.
Венета Ифандиева – член на УС на "Обединени пчелари": "Малко е по-скъпо, но понеже и захарта, и лекарствата, които докторът ни дава, те се повишиха. А трябва да ги третираме, ако не ги третираме, те умират."
Георги Петков – производител на мед: "Цената варира от минимална цена 10-12 до към 18-20. Това е реалната цена - около 20 лева. Трябва да се отчете и много, че в природата има разнообразен мед. Много видове мед и не може да се сложи под общ знаменател."
Според пчеларски организации, до момента у нас е внесен над 650 000 тона мед от Украйна. Съмняват се, че този мед се изкупува и препродава на българския пазар.
Венета Ифандиева – член на УС на "Обединени пчелари": "Големите производители, които имат по 1000-2000 пчелни семейства, те го изкупуват и разбирате за какво става въпрос. Качественият мед има 200 вида вещества. Отделно прополисът е най-хубавият антибиотик, който го има на света."
Потребителите са скептични и предпочитат да купуват мед от познати производители:
"Никога не съм купувала мед от веригите, нито от кварталните магазини. Винаги съм купувала мед от частните лица. Дори не от областта. Аз живея в Благоевград, купувам си мед от Видин, защото там няма примеси в самата тенекия. Количеството е по-голямо, качеството е по-добро и цената е много по-добра", казва Александра Димитрова, цитирана от БНТ.
Производителите са категорични, че трябва да се засили контролът по качеството на меда, които стига до крайния потребител, защото освен на завишена цена, често се продава и мед, който не отговаря на здравните изисквания.
Водещи
-
България и Румъния се изравниха с Унгария по жизнен стандарт
В Унгария за същия период много по-тясна група от 15 % от обществото с най-високи доходи е...
20.12 | 14:40
-
Полицаи подпукаха победителя от "Биг брадър"
Освен чека за 100 бона фризьорът получи и чисто нов луксозен автомобил. Цветът на колата -...
20.12 | 14:20
-
Съдът отхвърли иска на бившия главен прокурор за четвърт милион лева
Гешев загуби дело за 250 000 лева
20.12 | 14:00
-
Строителен предприемач: Голяма част от сделките с имоти в България се изповядват на цени под пазарните, за да се намали дължимото ДДС
Нови правила при сделките с имоти
20.12 | 13:40
Най-четени
-
Депутатите излизат във ваканция до 5 януари включително
Предложението за коледна ваканция на ПП-ДБ беше за периода от 24 декември до 1 януари, но то...
20.12 | 09:59
-
Започва голямото пътуване преди празниците
Униформените ще се следят и за превишена скорост, използване на предпазни колани, употреба на...
20.12 | 09:40
-
Хаос в София. 90 автобуса по 26 линии спират днес заради стачка
„Готови сме на преговори. Чакаме работодателя. Няма да оставим хората да нямат достойни...
20.12 | 10:20
-
МОН предлага оптимизация на училищната мрежа заради липса на пътуващи деца
Закриват 39 средищни училища в страната
20.12 | 10:40