Реформатор: Само в Турция да се гласува контролирано в посолства и консулства 26.04 | 11:23
Ограничението - в държавите, където вотът се манипулира, за останалите българи по света това изискване е недопустимо, смята Петър Славов

Недопустимо е българите зад граница да бъдат изолирани от изборния процес чрез изискването да гласуват само в посолствата и консулствата, както е било досега. Това ограничение, наложено от Народното събрание, е неразумно и ако се приложи, трябва да е само в държавите, където в годините са документирани нарушения при провеждането на избори. Това заяви по БНР депутатът от Гражданския съвет на Реформаторския блок Петър Славов.
Той е категоричен, че в останалите страни не е необходимо да се прилагат подобни мерки и сънародниците ни там да се изолират от изборния процес. Славов определи като "изключително неразумна генералната забрана в чужбина да се гласува в избирателни секции, както досега и процесът да бъде съсредоточен само в дипломатическите мисии заради нарушения на изборния процес в конкретна държава". Депутатът имаше предвид Турция.
Според него приетите текстове обезсмислят целия труд на правната комисия да подготви смислен законопроект, защото идеята е Изборният кодекс да бъде подобрен, а не да се върви в посока на неговото влошаване и да се правят опасни експерименти.
Славов припомни, че има механизми, по които такива текстове да бъдат блокирани. Той визира налагането на частично вето от страна на държавния глава, както и правомощието на националния омбудсман да сезира Конституционния съд. Реформаторът изрази надежда, че ще се намери друго решение и няма да се стигне до обявяването на текстовете за противоконституционни.
Междувлеменно срещата между премиера Бойко Борисов и ръководството на парламентарно представените партии, подкрепящи правителството, продължава повече от час в Народното събрание. В кабинета на председателят на парламента Цецка Цачева са представителите на парламентарните групи на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. Премиерът инициира срещата заради породилите масово недоволство у нас и зад граница промени в Изборния кодекс. Приетите спорни текстове засягат разделянето на референдумите и изборите, задължителното гласуване и ограничението за българите в чужбина.
Водещи
-
Жертвите на атаката в ивицата Газа надхвърлиха 400
При ударите тази нощ е бил убит лидерът на правителството на "Хамас" в Газа Есам ал Далис
18.03 | 15:11
-
Путин съгласен на 30-дневна пауза, ако доставките на оръжия за Украйна спрат
Европа не харесва идеята за спиране на доставките за Киев, опасявайки се, че Москва ще...
18.03 | 14:30
-
Протест на ресторантьорите утре, блокират кръстовища заради ДДС-то
До момента участие са заявили над 30 големи града от цялата страна
18.03 | 14:20
-
Бронзов медал за Балъков
Легендата на българския футбол се окичи с награда от турнира по минифутбол за ветерани,...
18.03 | 14:00
Най-четени
-
Габриела Сашова пишела в тефтер сценарии за филмите с гаври и убийства на животинки
На снимките и клиповете, разпространени от сдружение КАЖИ и от БГ Елфите, се вижда как младата...
18.03 | 10:59
-
Блокираните астронавти напуснаха МКС
Те трябва да се приземят край бреговете на Флорида около 00:00 ч. българско време, съобщават...
18.03 | 09:59