Родителска организация иска отлагане на новите правила за прием в I клас 09.04 | 15:44
За гратисен период от поне 3 години настояват те за въвеждането на основния критерий - адресът
Столичната община да отложи въвеждането на новите критерии за прием в първи клас. За това настояват от асоциация "Родители”, предаде Нова ТВ. Подаването на документи обаче започва следващата седмица. Тази година основен критерий за приемане на децата е близостта на дома им до съответното училище и периода, в който те живеят на този адрес.
Оказва се обаче, че тук има една съществена подробност. Адресът на детето съвпада с този на майката, когато родителите имат различен настоящ адрес. Така е по закон. "Покрай моя колега разбрах, че децата всъщност имат адрес, който адрес се оказва, че е адресът на майката, и който не се сменя, освен при поискване. И в момента, децата кандидатстват в училище въз основа на собствения си адрес. И ако майката или бащата не са сменили адреса, то реално би попаднало, според новите правила, в друг район. Може да е район, който те не обитават може би от седем години, пет или десет”, разказва Ирина Тамбукова – майка.
Според общината гражданите са длъжни да декларират смяна на настоящия си адрес. "Ако детето е живяло при майката, но майката отива да живее при бащата на друг адрес, дори и да няма сключен брак, пак казвам, че това е регламентирано в закона, в 30-дневен срок родителят е длъжен да отиде и да направи регистрация”, заяви Мария Минчева – директор на дирекция "Образование” в Столична община.
Според новите критерии, при кандидатстването за първи клас, детето може да ползва по-благоприятния за него адрес – постоянен или настоящ. "Силно се надявам истерията, която се наблюдава последните години да не е толкова силна, защото за всички вече стана ясно, че водещ си остава критерият за "уседналост по местоживеене”, т.е. това е най-близкото училище на детето”, коментира Диян Стаматов, директор на 119 СОУ.
От общината обясняват, че целта на въвеждането на критерия "адрес на детето” е да може да се получи обективна картина за броя на децата в даден район. Това, обаче няма да намали напрежението в новите квартали на столицата, където има деца, но няма училища. Например в "Манастирски ливади”, ”Витоша” и "Кръстова вада”.
Какви ще са правилата за прием в първи клас стана ясно месец и половина преди началото на кампанията. От асоциация "Родители” искат гратисен период между 3 и 5 години при въвеждането на нови критерии.
Тази година в първа група за прием в съответното училище са децата, чиито постоянен или настоящ адрес е в прилежащия район на училището и не е променян повече от 3 години.
Водещи
-
Реформата в ТЕЛК: Защо хора с увреждания обжалват решенията пред НЕЛК
Продължават сериозните забавяния или получаването на значително намалени проценти инвалидност
07.11 | 21:00
-
Европа навлиза в нов етап на своето развитие, заяви Радев в Будапеща
Президентът участва в срещата на върха на Европейската политическа общност, чийто домакин е...
07.11 | 20:45
-
Какво ще се случи с човешкото тяло, ако живеем на Марс?
07.11 | 20:30
-
Пеевски вдига протест в първия работен ден на НС?
Той ще е под надслов "Ние не сме фантоми! Ние сме истински!"
07.11 | 20:15
Най-четени
-
Рязко захлаждане през уикенда, студ обхваща страната
За това предупреди синоптикът Петър Янков
07.11 | 15:10
-
Най-големият завод за производство на хартия у нас, този в Стамболийски, приключва дейност
От Нова година обаче заводът ще затвори. Заради обезщетенията, които вече се договарят,...
07.11 | 08:56
-
302 192 935 лв. или 6% повече от бюджета на Столична община за 2024 г. се предвиждат за почистване на София
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците.
07.11 | 10:30
-
Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.
Това показват данните на официалната европейска статистика Евростат
07.11 | 14:00