Румяна Бъчварова отиде в Гърмен, натам пътуват и три буса с жандармерия 25.05 | 18:20
Кризисен щаб в общината търси решение на конфликта между българи и роми

Вече три дни продължава напрежението в Гърмен. Хората там се надигнаха срещу ромите от квартал "Кремиковци" и дадоха една седмица срок на институциите, за да бъде решен проблемът с изселването на тези, които са се настанили незаконно в района.
В момента в общината заседава кризисен щаб, който обмисля решение на конфликта между месното население и заселилите се тук роми. Преди минути в Гърмен пристигна и министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Към общината пътуват три микробуса с жандармерия.
Площадът в центъра на селото е запълнен с хора, които чакат да се реши кризата, предаде БНР. Пред общината е пълно с полиция.
Тук съм, за да ви чуя, каза министър Бъчварова на протестиращите. Част от тях я посрещнаха с недоверие и освирквания. Други побързаха да посочат кои от основните проблеми в общината, довели до сблъсъка между роми и българи. Румяна Бъчварова не пожела да коментира ситуацията преди да се срещне с главния секретар Георги Костов, с областния управител Бисер Михайлов, директора на окръжната дирекция на МВР-Благоевград Христо Разсолков, кмета на община Гърмен Минка Капитанова и представители на инициативния комитет в община Гърмен
Стотици роми се заселиха през последните години в селото ни. Това са хора престъпници, изгонени от други места. Кражби и закани за саморазправа с нас, това е ежедневието ни, коментират хората от протеста. Те настояват да бъдат изгонени незаконно пребиваващите роми и тези, които са построили катуните си в селището.
Местните жители от всички гърменски села са категорични, че ако това не стане до петък, ще поемат нещата в свои ръце.
Около 140 са жилищните постройки в ромския квартал "Кремиковци". Според хората не повече от 20 са законните къщи. За другите местната власт и контролните институции години наред са си затваряли очите, твърдят жителите на общинското село Гърмен.
Кметът Минка Капитанова заяви по-рано днес, че ако се стигне до принудително разрушаване на постройките, общината няма възможност да ги настани, както се изисква по закон, тъй като не разполага с общински жилища.
"Не вярвам тази среща да реши проблема с ромите", каза председателят на неправителствената организация "Гражданска съвест" Андон Балтаджиев. Според него още преди години е констатирано, че 129 сгради от ромския квартал "Кремиковци" на село Марчево са за събаряне. След като е изтекъл срокът, в който живеещите в тях е трябвало да го направят доброволно, не са взети никакви мерки. Балтаджиев подчерта, че това не е война срещу обикновените роми, а срещу тези, които обитават незаконно квартала. Сред тях има и издирвани за престъпления.
От години искаме регулация в квартала за закупуване на парцелите и узаконяване на къщите ни, заявяват от своя страна ромите. Според лидера им Валери Асенов от събота вечерта 700 души, от които над 400 деца, живеят като в затвор.
Напрежението в Гърмен ескалира в навечерието на 24 май, когато над 200 роми нападнаха българите в гърменския квартал "Заграбе".
Водещи
-
Нинова: Непокорна България вече е официално регистрирана партия
Това съобщи тя с пост във Фейсбук
12.07 | 14:00
-
Димитър Маргаритов: Не трябва да допускаме средата на говорене да замърси пазарната среда
Това каза бившият председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и бивш...
12.07 | 13:40
-
Гералд Кнаус: Темата миграция може отново да възпламени Европа
Проф. Даниел Тюм: Недоволството от миграционната политика на Брюксел расте
12.07 | 13:20
Най-четени
-
Борисов с коментар за повишения рейтинг на България
По думите му това е още един добър знак за инвеститорите и за българската икономика, който...
12.07 | 10:55
-
Асен Василев се отказа от депутатския си имунитет
Ще осъдя г-жа Пламенка, закани се той
12.07 | 08:51
-
Слънчев юлски ден с температури 28-33°C
След обяд само на места над Стара планина и Южна България ще превали слаб дъжд
12.07 | 09:30