Руски войски на Орлов мост? Не, благодаря! 09.01 | 18:00
Какво всъщност искат българите? Изборът е между западното благосъстояние и руското самодържавие

Софиянци посрещат с цветя руски войски на Орлов мост. Не преди 78 години или през 78-а година на 19 век, а в днешно време. Такъв "радостен" сценарий нахвърля тези дни един български коментатор в предаване на обществената медия БНР. Междувременно руските войски влязоха не в България, а в Казахстан, но това не променя особено тъжната действителност. В тази тъжна действителност има още доста българи, които харесват настръхналите ракети на Владимир Путин.
Доплака ми се.
Една зловеща мечта
Първо си казах, че оратори с предполагаеми психически увреждания могат, разбира се, да споделят възгледите си край естрадата в Борисовата градина, но не и в студиото на най-уважаваната българска медия. После се сетих, че често пъти става дума не само за затруднения в логичното мислене, но и за идеологическо заслепение. И за пари. А накрая си дадох сметка, че - напротив - смущаващият призив за войски на Руската федерация край Орлов мост трябва да достигне до колкото е възможно повече български уши. Та белким повече хора да разберат за какво мечтаят немалкото привърженици на Владимир Путин в България. На един, нека да припомним, бивш офицер от КГБ, който изобщо не крие симпатиите си към Сталин и готовността си с насилие да възстанови съветската империя.
Общата рамка е ясна. Днешните властници в Русия са на мнение, че в момента така нареченият "Запад" е слаб. ЕС няма нито визия, нито енергия, нито лидери, в САЩ президентът е възрастен и видимо уморен, а хората в развитите индустриални държави си харесват благоденствието и хич не искат да мислят за война - така виждат ситуацията стратезите в Кремъл. И донякъде са прави дори. Но от извода, до който те стигат като следваща крачка, на човек направо му настръхва косата. "Те не искат да воюват, а ние сме винаги готови за война и можем да ги изнудваме, докато не ни отстъпят без бой половин Европа" - това е сърцевината на сегашната руска политика, единодушни са многобройни наблюдатели, включително и в самата Русия.
Какво всъщност искат българите?
Но нека се върнем в България, която географски попада в тази "половин Европа", която е в сферата на руските геополитически интереси. Вековната караница между русофили и русофоби в тази една държава и до ден днешен си продължава в кръчмарския стил. Освободители, братя, православие, културни корени - припяват едните. Руски ботуш, ватенки, ушанки, блата и ГУЛАГ - отвръщат другите. Всеки един от тези аргументи има своето основание и своя контекст, но нека все пак преди всичко да обговорим най-важните въпроси:
Иска ли България да участва в скорошна война? И иска ли отново да попадне в руската сфера на влияние? Нима българите не взеха автономно и с мнозинство решението, че страната им принадлежи към другата, благоденстващата половина на Европа, а също така към ЕС и НАТО? И нали тъкмо това решение им донесе сигурност, многократно покачване на жизнения стандарт, свободата да пътуват, правото да се самоуправляват и самоопределят? Да приемат закони (добри или лоши) в собствения си парламент, а после евентуално и да ги спазват?
Изборът е между западното благосъстояние и руското самодържавие
Да, така нареченият "Запад" има много трески за дялане, а руската висока култура, руската наука и десетки милиони добросърдечни руснаци заслужават уважение и респект. Но изконното руско самодържавие (което сякаш е единствената форма за управление на империята), произволът и беззаконието, които царят в тази страна, а най-вече кръвожадните гримаси на сегашните управленци в Москва едва ли съвпадат с представата за един благополучен, мирен и модерен живот, организиран около такива ценности като демокрацията, човешките права и върховенството на закона. Съвсем простичко е. И въпрос на избор.
Слава богу, мнозинството българи като практични хора вече от десетилетия избират благосъстоянието (а заедно с него и ценностите) на Запада. И този избор става все по-категоричен, защото новите български поколения го правят вече от личен опит, а не поради подвеждащи спомени, емоции или илюзии.
Така че, каквито и бръмбари да се въртят в главата на един или друг Путинов апологет в България, никой няма да излезе на Орлов мост, за да чака руските войници. А на самите руски войници от сърце пожелавам да си стоят у дома.
Александър Андреев, Дойче веле
Водещи
-
Предложение от ГЕРБ - СДС в СОС: 30% увеличение на заплатите на актьорите в 4 общински театъра
Големият проблем, според общинския съветник е, че "зад тази вихрушка от страсти Бонев и...
24.04 | 18:00
-
Всичко, което трябва да знам за предизвестието за напускане на работа
Всеки от нас е изпадал в трудната ситуация да знае, че скоро ще остане без работа, а да няма...
24.04 | 17:45
-
Нов случай на дете болно с менингокова инфекция има в столична детска градина
Става дума за малко дете, което е настанено за лечение в Педиатричната болница "Иван Митев".
24.04 | 17:30
-
Засилени мерки в Банско: Проверяват пазарите заради чума по животните
От Община Банско апелират всички стопани, фермери и търговци на животни да спазват стриктно...
24.04 | 17:15
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Толкова е жалко и унизително, че няма накъде повече
Председателят на "Възраждане" направи паралел между сегашното медийно отразяване
24.04 | 10:30
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
Министър Митов: Случаят с починалия мъж при полицейско задържане в Казанлък е срам за МВР
Във връзка с детето, което изчезна в края на миналата година в гурковското село Конаре Христов...
24.04 | 13:45
-
Денят на "синовете на гърма" – какво знаем за Светли четвъртък
Народни обичаи и вярвания
24.04 | 09:15