Само един от четирима готов да брани България на фронта 21.08 | 13:42
В чужбина делът на хората, готови да воюват за родината си, е поне 2.5 пъти по-голям

Не дай боже у нас да има война. Проблемът ще е, че няма да има кой да защитава родината. Или поне готовите да го направят, ще са доста малко. Оказва се, че едва 25% от хората у нас са готови да се бият за страната си, сочат резултатите от глобално проучване на WIN/Gallup International. Излиза, че едва един на всеки четирима българи е готов да хване оръжие и да защитава суверенитета на страната си.
Освен това този резултат поставя България на 54-то място, т.е. почти в дъното на социологическата класация. В останалите държави, участвали в проучването, хората, готови да се бият за родината си, са над 2.5 пъти повече спрямо тези у нас.
Изследването сочи, че 61% от анкетираните в 64 държави биха били готови да воюват за своята страна. Съществуват обаче значителни разлики по региони. Така например, жертвоготовността е на най-високо ниво в страните от Близкия Изток и Северна Африка, а най-ниско е в Западна Европа, предаде БГНЕС.
На първите две места са Мароко и Фиджи, където 94% от населението е готово да хване оръжие в защита на страната си. Следват Пакистан и Виетнам с 89 на сто жертвоготовност сред гражданите.
Историята на страните, участвали в последните големи военни конфликти на планетата, дава интересно сравнение. Само 11 на сто от японците се чувстват готови за война и едва 13 на сто биха искали да се сражават за родината си. Докато процентът е двойно по-висок във Великобритания (27%) и Франция (29%).
Любопитен факт е, че за страната си биха се жертвали 52% от жените и 67% от мъжете в глобален мащаб. Лицата на възраст 18-34 години са най-отзивчиви в това отношение – 66 на сто от анкетираните заявяват, че доброволно биха стъпили на фронта.
Що се отнася до религиозното разнообразие, мюсюлманите (78%) са най-склонни да се борят за родната си държава. Международното проучване на WIN/Gallup International Association е традиция, инициирана и разработена от Джордж Галъп през 1977 г. То се провежда всяка година в 64 страни по света.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44