Седем български строителни работници бедстват в Багдад 25.08 | 19:45
Строежът, за който били наети, бил замразен, а подизпълнителят изчезнал
Седем български и 28 украински строителни работници бедстват съвсем близо до иракския парламент, премиерския офис, посолствата и международните организации, като оцеляват само с храната и водата, които им носят хуманитарни работници, съобщи телевизия Франс 24, цитирайки АФП.
В групата, в която има и една жена, хората са на възраст между 21 и 56 години, уточнява БТА. Работниците дошли с обещание за добро заплащане да строят сгради за срещата на върха на Арабската лига.
Кошмарът започнал, когато срещата била отложена за неопределено време, строежът бил замразен, а подизпълнителят изчезнал. 35-мата европейски работници живеят в строго охраняваната "Зелена зона" в Багдад в три претъпкани стаи "като животни" от месеци и са без заплати.
Работниците са платили между 300 и 500 долара, за да си уредят тази работа в Ирак. Пристигнали са между декември и февруари, като очаквали да печелят между 2000 и 2500 долара месечно. След пристигането им било казано да не очакват повече от 1800 долара и те нямали голям избор, освен да подпишат договори с Noblehus - компания със собственици българин и швед от иракски произход.
Фирмата станала подизпълнител на турската Salar Group, която спечелила основния договор на стойност 38,5 милиона долара от министерството на външните работи за изграждането на 22 вили. От януари обаче никой не е получил пари.
През април те спрели работа и сега искат да им бъдат изплатени 286 000 долара. "Живеем като животни", каза един от работниците, имайки предвид предвид трите стаи с двуетажни легла. "Ужасно е вътре", посочи той. Тоалетните вонят, а душовете работят три часа дневно, когато има ток.
Те не смеят да напуснат международната зона от страх да не бъдат арестувани, тъй като никой няма съответните визи, които работодателите им били обещали да уредят. Най-малко шестима от работниците са се разболели заради лошите хигиенни условия, посочи един от хуманитарните работници.
Според Международната организация по миграция, която помага на пострадалите, компанията Salar Group като главен изпълнител е отговорна за изплащането на заплатите в случаите, когато подизпълнителят избяга.
Говорителката на българското външно министерство Весела Чернева заяви по телефона пред АФП, че българските власти са поставили въпроса пред Ирак и Турция.
В началото на август София прибра няколко десетки българи от петролни съоръжения край Басра, след като иракският им работодател не им плати, посочи Весела Чернева.
Водещи
-
Има тенденция за увеличаване на употребата на психотропни вещества от ученици, каза Магдалена Батева
„Тази тенденция не е характерна само за нашата държава. Тя се случва в световен мащаб",...
18.11 | 13:30
-
Нови мерки срещу замърсяването на въздуха в София
Тя разкри, че в новия механизъм ще се добавят и фините прахови частици.
18.11 | 13:00
-
Вдигат цената на хляба?
Хлебопроизводителите са недоволни от намерението на държавата да върне 20% ДДС върху хляба и...
18.11 | 12:45
-
Ново около Димо Алексиев: Актьорът пиел яко поне от 6 години, предложил 1000 лева подкуп на полицаите
Алкохолната изцепка на Димо Алексиев изненада неприятно Нова тв и продуцентите на риалити...
18.11 | 12:27
Най-четени
-
Протест в квартал "Христо Ботев" в София: Жители недоволстват заради прекъсвания на тока
По думите им тридневните аварийни дейности и прекъсвания на тока са унищожили десетки...
18.11 | 10:00
-
В столичния квартал „Хаджи Димитър“ тази нощ е имало обир на казино
По информация на телевизията откраднатата сума е около 50 000 лева.
18.11 | 09:45
-
Може ли президентът да стартира консултации за кабинет без избран председател на НС
Той очаква да има някакъв резултат от консултациите между политическите сили за председател. ...
18.11 | 09:30