Сеизмолозите успокояват: Земетресението в Румъния не е опасно за България 25.06 | 21:32
Магнитудът на този трус, в сравнение с онези във Вранча, представлява грубо около 25 хил. пъти по-малка енергия, посочва сеизмологът Емил Боте

"Земетресението, което е регистрирано снощи в района на град Корабия, Румъния, е от типа приповърхностни земетресения и нямат чак такова въздействие както земетресенията във Вранча, които всъщност са доста по-далеч, но вследствие своята дълбочина и значително по-голяма сила оказват по-съществено влияние." Това обясни Емил Ботев, ръководител на Департамент "Сеизмология" в Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.
По думите му румънското земетресение е на 50–60 км навътре в територията на страната. Но понеже е на 70–80 км от Белене, Козлодуй, също така представлява интерес.
"В този район ние нямаме данни за земетресение с магнитуд, по-голям от 5,5–6 по скалата на Рихтер, за разлика от вранческите, където земетресенията са с магнитуд 7–7,4 и имат една повторяемост средно от около 40 години", обясни Ботев.
По думите му има много по-малка опасност за територията на България и хората могат да са спокойни.
"Това земетресение беше с магнитуд около 4. По-различните видове вълни в нашата мрежа мисля, че максималния магнитуд, който можахме да дадем е 3,9. Това, че се получават твърде често е нормално, тъй като магнитудът е показател за енергията на самото земетресение, а както е известно ние не можем по никакъв начин да измерим истинската енергия на едно земетресение. Мери се само по косвени признаци, каквото представляват сеизмичните зони за по-слабите земетресения", каза сеизмологът.
"Магнитутът на румънското земетресение в сравнение с онези на вранческите земетресения представлява грубо около 25 хил. пъти по-малка енергия. Това говори, че не може да има такова въздействие, още повече че тук са приповърхностни събитията, т.е. в земната кора, а не долу в мантията, както във Вранча. Затова тук стана много бързо затихване още след формирането на вълните при разкъсването на повърхността", обясни Ботев.
По думите му приповърхностните събития имат съществено и много силно влияние в епицентралната зона.
"Това е все едно под краката ти да се разкъсва част от земната повърхност, но дълбоките много дълго запазват своята енергия на големи разстояние, когато са по-силни и могат да доведат до опасни въздействия", допълни Емил Ботев, цитиран от агенция "Фокус".
Водещи
-
Ето как се определя нашата карма
Обикновено или будят някакво особено страхопочитание, или звучат толкова абстрактно и...
28.04 | 17:59
-
Детското отделение в Многопрофилната болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ в Ловеч
Той добави, че детското отделение не работи от 18 април и се очаква да заработи на 7 май....
28.04 | 16:59
-
Затварят „Хемус“ за ремонт
Трафикът ще се пренасочва от пътен възел „Ботевград“ по път II-17, по път I-1 Ботевград -...
28.04 | 16:45
Най-четени
-
АПИ: До сряда струва 87 лева, после цената скача
Припомняме, че системата за онлайн продажба дава възможност винетката да бъде купена до 30...
28.04 | 12:15
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заминава за конгрес на ЕНП
В конгреса ще участват евродепутати, премиери, еврокомисари и лидери на партии от семейството...
28.04 | 16:15
-
Евелин Банев - Брендо не се яви в съда
Преди това той изчезна малко, след като получи 6 години затвор за пране на пари.
28.04 | 11:45