Семейството и мирът най-ценни за съвременния българин 30.10 | 15:02
Хората у нас не гледат с добро око на богатите, 7 от 10 смятат, че са се замогнали незаконно
Най-важните ценности за българина са семейството и мира. Това става ясно от резултатите от проведено национално представително проучване от изследователски център "Тренд" по поръчка на Института за дясна политика. В българското общество не преобладава тежко ценностно разделение. А по определени теми дори се формират огромни мнозинства.
По отношение на ролята на държавата имат превес по-скоро етатистки нагласи (че държавата трябва да контролира донякъде икономическата и социалната политика). Паралелно с това ясно личат и консервативните възгледи сред българите, особено по отношението към бежанци, мигранти, еднополови бракове, роми, както и спрямо легализацията на леките наркотици и проституцията. Налице е и все още сериозен дял недоверие спрямо богатите хора в България. Нещо повече, според голяма част от българите успехът зависи много повече от това кого познаваш, а не дали работиш усърдно.
Това са само част от основните изводи на първата част от проучването на "Тренд", проведено между 3 и 10 октомври 2017 г. сред 1004 пълнолетни български граждани по метода "лице в лице".
Огромното мнозинство от българските граждани са с подчертано етатистки нагласи спрямо ролята на държавата. Над 90% от всички анкетирани са на мнение, че образованието и здравеопазването трябва да са напълно безплатни, а 86% споделят позицията, че трябва да се гарантира минимален доход на всеки човек и че държавата е длъжна да осигури работа на всеки, който иска да работи. Българинът отчетливо изисква сериозна роля на държавата в живота си, но въпреки това не е склонен срещу това да се повишават данъците. Традиционното схващане, че подобни нагласи са наследство от социализма не е достатъчно обяснение, защото се забелязва, че сред най-младите възрастови групи съотношенията са напълно сравними с общата картина.
Българинът остава силно скептичен към допускането на бежанци и мигранти на своя територия. Нещо повече – няма разлика в отношението към бежанците и икономическите мигранти от Близкия Изток, като и в двата случая малко над 80% от всички запитани са на мнение, че те не трябва да бъдат допускани на територията на страната.
Силно консервативно е отношението към еднополовите бракове, както и спрямо възможността хора от един пол да осиновяват деца. И двата случая около две трети от всички анкетирани не са съгласни това да бъде разрешено в България.
Скептични оставаме и към легализацията на марихуаната (72% не са съгласни да се легализира) и проституцията (69% не са съгласни да се легализира). При въпроса за марихуаната прави впечатление, че при най-младите има отчетлива разлика, като 40% от тях смятат, че леките наркотици трябва да бъдат легализирани. Подобна зависимост във възрастта се наблюдава и относно легализацията на проституцията.
Въпреки доминиращите консервативни нагласи по тези въпроси, данните относно абортите и дали трябва или не трябва да се забранят, сочат, че 77% от всички анкетирани са на мнение, че абортите не трябва да се забраняват. Под една десета от всички жени споделят това мнение, докато мъжете са малко по-резервирани относно такава забрана.
Отношението към различните малцинствени групи е диференциран. Турците се приемат далеч по-добре от ромите, а отношението към бежанците е дори по-негативно в сравнение с това към ромите. Под една четвърт от респондентите биха поддържали приятелски отношения с бежанец, докато 69% няма нищо против да имат приятели турци. Подобни са съотношенията и на опцията да се живее в един жилищен вход с изброените.
На богатството в България се гледа с недоверие. 68% от всички българи са на мнение, че всички милионери са натрупали богатството си по незаконен път, като само 21% са на обратното мнение. Заключението се потвърждава и от данните от друго твърдение, че в България можеш да станеш богат по честен път, като две трети от хората не са съгласни с това твърдение. При разбивката по възраст се отчита малко по-различна картина при младите в сравнение с общата такава, но въпреки това и при тях малко повече от половината имат недоверие към честното забогатяване.
Успехът в България зависи от това кого познаваш. Това твърдение се споделя от 69% от всички анкетирани, а 24% са на обратното мнение, а две трети от запитаните не са съгласни, че в България можеш да станеш богат по честен път. Нещо повече, близо половината не се съгласяват, че в България ако се трудиш усърдно можеш да успееш.
Водещи
-
Сбогуваме се с Краси Куртев
Семейство, близки, приятели, колеги и фенове ще изпратят вокалиста на "Акага" в последния му...
11.01 | 10:20
-
Пети ден горят опустошителните пожари в Лос Анджелис
Има още жертви, въведен е и полицейски час
11.01 | 09:45
Най-четени
-
Зимата се завръща с дъждове обилен снеговалеж
Максималните температури - между 1° и 6°, за София – около 1°
11.01 | 09:00
-
Пети ден горят опустошителните пожари в Лос Анджелис
Има още жертви, въведен е и полицейски час
11.01 | 09:45