Септември месец БАН издава нов речник на българския език 02.08 | 15:53
При съставните имена само първата дума трябва да се пише с главна буква

Философията на предстоящите от първи септември промени в новия речник на българския език е да бъдат опростени някои от формите, така че да се избегне двусмислието или сложността на писането и говоренето.
Това заяви проф. Владко Мурдаров от БАН, цитиран от БНР.
"Когато става дума за съставните наименования, само първата дума да бъде писана с главна буква. Напоследък тенденцията, преди всичко под влияние на английския език, е всяка от съставките да се пише с главна буква т.е. ако имаме Българско национално радио, хората се престарават и пишат и национално, и радио с първа главна буква. Въпреки че при Българско национално радио само първото "Б" трябва да бъде главно", поясни той.
Професор Мурдаров обясни и промените, касаещи учтивата форма Вие:
"Когато аз се обръщам към някого, към един човек, тогава "В"-то е главно т.е. отговарям на Вашето писмо или поздравявам Ви. Обаче никъде не се отбелязваше какво трябва да бъде положението, когато не се обръщаме към един, а към много хора. Затова ако официално пиша едно писмо или получавам едно писмо, в което пише че: "Господа, Вашият проект е приет", "В" дали да бъде главно или малко? Мнозина пишеха главно, но доста повече хора пишеха малка буква. Решихме именно, за да облекчим работата, просто да кажем, че щом е учтива форма, тя трябва да се пише с главна буква".
Анонсираните от служителите в БАН промени реално няма обаче да засегнат сериозен пласт от книжовния език и езиковите правила.
Някои от тях просто ще бъдат преповторени, като например правилото за главната буква при учтивост на обръщението. В речника от 2002 година това правило присъства също, но като валидно само за административния стил. Реално в пресата и в художествената литература няма задължение да се пише "вие" с главна буква.
Същото се отнася и до правилото за разгърнато изписване на абревиатури. То също е старо, но тъй като в предговора на последния речник не е включено, то тази година отново ще се изпише, че БНТ се пише Българска национална телевизия, а не Българска Национална Телевизия.
Езиковеди изразиха пред iNews надежда, че в това издание на речника на БАН ще бъдат изчистени противоречията в речниковите статии, както и в предговора, а също така и правилата от предговора ще бъдат допълнени. Като пример се дават статиите за пунктуацията и слятото, полуслятото и разделното писане.
Водещи
-
Един човек загина по време на снощната дронова атака в Одеса
Тялото на загиналия е било открито в един от разрушените домове. На няколко места в града са...
06.05 | 09:59
-
Започнаха честванията за 6 май в София: Тържествен водосвет пред паметника на Незнайния войн
На 6 май отбелязваме Деня на храбростта и Българската армия
06.05 | 09:45
-
Засилен трафик се очаква днес в края на почивните дни около Гергьовден
От Агенция "Пътна инфраструктура" напомнят, че на магистрала "Хемус" в тунелите "Топли дол" и...
06.05 | 09:30
Най-четени
-
Честваме паметта на свети великомъченик Георги Победоносец
Той бил римски воин, който служил в малоазийската област Кападокия по времето на римския...
06.05 | 09:02
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45