Синоптиците от БАН искат среща с Борисов и отделяне от академията 08.08 | 14:01
Протестът на недоволните продължава, искат да преминат към МОН
Продължава протестът на синоптиците от БАН. Този път, с писмо до премиера Бойко Борисов, те настояват да се извади Националния институт по метеорология и хидрология от състава на БАН и искат да минат под шапката на Министерството на образованието като самостоятелна научна организация, предаде БНТ.
Синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология заплашват да спрат да изпълняват разпорежданията на БАН , ако няма решение на проблема със системното недофинансиране.
Четвърти месец метеоролозите предупреждават, че са на ръба на силите си. Те обясниха, че липсват средства не само за заплати, а не могат да си платят дори тока.
Само за поддръжката на метеорологичния парк са нужни 70 000 лв годишно, техниката вече е морално остаряла. Заради липсата на средства, все още основен измервателен уред в НИМХ е живачният термометър. На практика обаче, той е забранен за продажба.
В момента има реална опасност синоптиците отново да излязат на протест и да спрат да правят прогнозата за времето. Те настояват за изваждането на НИМХ от състава на БАН и обвиняват ръководството й, че не са получили обещаните средства от отпуснатите допълнителни 15 млн. лв. от правителството.
От БАН все още не са излезли със становище във връзка с обвиненията. Метеоролозите ще настояват настояват пред премиера Борисов за държавна проверка на отпуснатите средства и начина на харченето им от ръководството на академията.
Водещи
-
Президентът: Особеният управител на "Лукойл" е "извън закона"
Румен Радев не каза дали ще сезира КС
15.11 | 12:00
-
Ужасяваща катастрофа на АМ Тракия, трима са загинали, един е ранен
Инцидентът е станал на км. 208+500, в участъка между Стара Загора и Нова Загора
15.11 | 11:40
-
Тагарев: Въпросът е доколко ефективни ще бъдат санкциите срещу "Лукойл" и "Роснефт"
Не Покровск е най-важен в момента, смята бившият военен министър
15.11 | 11:20
-
Д-р Ненков: Кражбите в здравеопазването са на най-високо ниво
Бившият министър на здравеопазването коментира и случая с прегазеното куче Мая
15.11 | 11:00
Най-четени
-
Борисов обяви успех за "Лукойл": Вече ще бъде, както беше!
В пост във Facebook лидерът на ГЕРБ благодари на Министерския съвет и на широк кръг партии за...
15.11 | 05:01
-
САЩ направиха изключение за България от санкциите срещу "Лукойл"
Отсрочката е до 29-и април
15.11 | 04:15