Синоптиците предупреждават за възможно влошаване на времето днес в следобедните часове 17.12 | 16:45
Какво ще се случи?

Синоптиците предупреждават за възможно влошаване на времето днес в следобедните часове
По време на преминаването на поредния студен атмосферен фронт над България очакваме да се формира един интересен метеорологичен феномен, който ще доведе до значителни валежи от сняг в Предбалкана и Стара планина. Явлението е познато на метеоролозите като орографска оклюзия. На много малко места по света хората стават свидетели на толкова добре изразено явление, и то с подобна интензивност. Обикновено такива фронтове през зимата не са богати на влага и валежите от тях са оскъдни в равнините. Последните прогнози на GFS, ICONE и Arpage обаче показват, че на много места в Северна България ще се формират значителни валежи от сняг.
Какво ще се случи?
Към 17 декември над България ще започне преминаването на студен атмосферен фронт от север-северозапад. Няколко дни по-рано част от от Карпатите той се раздели на две части (източен и западен поток ). Западният преминава през цяла Сърбия и се очаква да връхлети България след обяд в петък с усилване на вятъра, понижение на температурата и слаби валежи.
По същото време част от студения фронт поради физическите си свойства (студеният въздух е по-тежък ) е принуден да заобиколи Карпатите, като променя посоката си и нахлува от североизток. През деня и привечер потоците се засрещат в подветрените южни склонове на Карпатите, което ще доведе до формирането на конвергентна линия.
Валежите по конвергентната линия ще са интензивни и в Предбалкана и част от Дунавската равнина снежната покривка може да надмине 10-20 см. за кратко време. Възможни са виелици в планините и проходите в Западна и Централна България.
Водещи
-
Заради напускането на ДПС - ДПС: Управляващите партии с обща позиция
България се нуждае от редовно правителство, категорични са от ГЕРБ-СДС, БСП - ОЛ и ИТН
15.04 | 21:00
-
Подписаха договора за проучвания за добив на нефт и газ в Черно море
На церемонията присъства и премиерът Росен Желязков
15.04 | 20:45
-
Тръмп съкращава с 50% бюджета на Държавния департамент
Ще бъдат закрити програми и посолства по целия свят
15.04 | 20:30
Най-четени
-
Недоволство в Перник заради концесия за добив на въглища
Срещу разработването на находището се обяви и кметът Станислав Владимиров
15.04 | 16:45
-
Футболният лукс в Европа: Къде живеят звездите? 3
15.04 | 08:30
-
Някои видове мухъл са безопасни, като тези, използвани в производството на сирене
Но битовата плесен върху хляб или други продукти не се отнася за тях.
15.04 | 11:45