След 2020 година чакаме силно земетресение от Вранча 05.02 | 08:51
Районът се "буди" през 30-40 години, смята проф. Емил Ботев

След 2020 година чакаме силно земетресение от Вранча. Това прогнозира проф. Емил Ботев, шеф на сеизмологията към БАН, в интервю пред в. "Телефраф".
"Има опасност за нашата страна от Вранча. Тъй като последното по-сериозно земетресение там беше през 1990 г., можем да кажем, че след 2020 година е почти сигурно, че може да се очаква точно такова силно земетресение там", посочи той.
Според учения Вранча се "буди" през 30-40 години, а през последните 200 години там са станали 6 земетресения с магнитуд 7 по Рихтер. През 1977, 1986 и 1990 г. е имало три земетресения.
Ботев уточни, че построените след 1987 г. сгради са сеизмично устойчиви и вероятността от трагедия като тази в Свищов от 1977 г. е по-малко вероятна.
Най-важното според проф. Ботев по време на земетресение е хората да не изпадат в паника.
"Нашата сеизмична песен е изпята в началото на миналия век. България е най-обетованата част, с най-малки движения на Балканите", посочи ученият.
Единственото нещо, което може да ни плаши към момента, е некачественото строителство, смята сеизмологът.
"Последните години обаче всичко се прави при далеч по-голям контрол. Разбира се, трябва да се помисли кой е строил дадена къща и дали не са направени някакви икономии, тъй като се оказва, че проблемите не са толкова природни, колкото икономически", уточни проф. Емил Ботев.
Водещи
-
Росен Желязков свиква работно съвещание заради ситуацията в Близкия изток
След работното съвещание са предвидени изявления за медиите в Министерския съвет.
23.06 | 11:15
-
МВнР с нова важна информация за българските граждани в района на Близкия изток
От Министерството на външните работи (МВнР) публикуваха актуализирани инструкции за...
23.06 | 12:15
-
Властите в Шумен: Малки са шансовете хищникът да бъде заловен жив
"99% става въпрос за леопард - едно от най-опасните животни в Африка, когато бъде преследван....
23.06 | 11:15
Най-четени
-
Дневен хороскоп за 23 юни 2025 година
Луната в Телец събужда скритите ви сили - готови ли сте за промяната?
23.06 | 08:59
-
Горещ понеделник, до 35°
Към четвъртък и петък максималните температури на места ще зостигнат 38° - 40°, а през уикенда...
23.06 | 08:00
-
Нетаняху: Израел е много близо до постигане на целта си за елиминиране на заплахите от балистичните ракети и ядрената програма на Иран
Той изказа и благодарност на американския президент Доналд Тръмп за военната намеса на САЩ в...
23.06 | 09:15
-
Четвърти ден продължава издирването на опасния хищник край Шумен
"Животното тази нощ не е засечено. Пресни следи от тази нощ няма. Това не означава, че не е в...
23.06 | 09:59