София става самостоятелен регион за планиране от 2027 г. 16.02 | 16:20
Новото райониране ще промени картата на България, за да осигури по-добър достъп до еврофондове за останалите области

От 2027 година София ще бъде отделена в нов регион за планиране, а останалите ще бъдат изцяло променени. Става въпрос за районите, на които е разделена страната и спрямо, които се кандидатства и се отпускат европейски средства. Промяната по никакъв начин няма да засегне административното деление. Всичко това се прави, за да се гарантира нормален достъп до пари от Европа за всички области в страната.
Новото райониране на страната предвижда България да се раздели на 4 или 5 района за планиране. В момента София е част от Югозападният район - заедно със София-област, Перник, Кюстендил и Благоевград. Идеята е столицата да бъде отделена сама, защото заради високия си брутен вътрешен продукт, данните за целия регион се изкривяват, което води до по-малка финансова подкрепа от ЕС.
"Сериозен проблем е за фирмите - процентът съфинансиране, които те получават, до края на миналата година беше 35%, от Нова година е 30%. Това се отразява изключително негативно на Кюстендил и Благоевград, ние сме на последните места и по инвестиции, и по усвояване на еврофондове на глава от населението”, посочи изпълнителният директор на Българската асоциация за текстил, облекло и кожи Йордан Беловодски.
"Ако София бъде изведена от Югозападния регион, това означава, че тези области, които изброихме, ще получат достъп до пълно съфинансиране, което на практика ще отключи за тях средства, които могат да помогнат за създаване на инфраструктура, инвестиция в човешки капитал, строежи на училища, детски градини”, подчерта икономистът Адриан Николов.
В момента България е разделена на 6 района. От 2018 година обаче населението в два от тях се е стопило и вече не отговаря на европейските изисквания. Според прогнозите на НСИ до 2030 година още един район ще падне под минималния праг.
"Два от районите са с по-малко от 800 000 души население – долната граница за брой население в регион. Това са Северозападен и Северен централен”, каза изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов.
Вариантите сега са три, като първият предвижда най-голямо окрупняване до 4 района, другите два – до 5.
"Най-удачният според нас вариант, който всъщност е предложен от МРРБ, е първият вариант. Той включва четири региона, като София е отделена в столичен регион, имаме Северен регион, който включва всички области, които са в Дунавската равнина, имаме Южен регион, който включва Южна България и Западна България, както и Източен регион, който включва областите около Черно море”, заяви Иванов.
До края на март България трябва да изпрати своето предложение за нови граници към европейската статистическа служба Евростат и по план – да влязат в сила през 2027 година.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30