Социалистите вещаят предсрочни избори. Скоро 01.03 | 12:01

БСП иска разваляне на сделката с „Инерком“ и държавата да изкупи ЕРП-то

От iNews.bg

На фона на все повече разрастващия се скандал около сделката за ЧЕЗ социалистите отново заговориха за предсрочни парламентарни избори. Поводът обаче не е покупката на ЕРП-то от неизвестната доскоро компания на Гинка Върбакова "Инерком", а промяна в няколко ключови закона и последствията, които виждат в БСП от тези изменения. Това стана ясно от думите на червеният депутат Драгомир Стойнев.

"Съвсем скоро ще има предсрочни избор. Не е нормално управляващите под натиск да прокарват поредния лобистки и корупционен закон", каза на брифинг в парламента Стойнев, като уточни, че визира измененията в Закона за митниците, където в преходни и заключителни разпоредби, се изменяли 7 закона на едно четене, предаде БГНЕС. "Това показва техният начин на работа, който да е на тъмно, без да има дебати в зала и без да се търси истината. Истината е една - че с тези промени вкарани на тъмно единствено и само да се гледат на второ четене държавата, в лицето на ГЕРБ, ще рекетира малкия и среден бизнес, който е гръбнакът на българската икономика с приблизително 250 млн. лв.", каза Стойнев.

"Това са техните обещания, с които уж спечелиха изборите с цел намаляване на административната тежест. Да, намалява се административната тежест за чиновниците, но за тези, които едвам свързват двата края, трябва да подновят и заплатят своите устройства за тяхна сметка. Понеже съвсем скоро ще има предсрочни избори нека българските предприемачи хубаво да се замислят за кого да гласуват",заяви още Стойнев.

Междувременно обаче социалистите се обявиха за развалянето на сделката за ЧЕЗ, но и нещо повече – заговориха поне частично в синхрон с Бойко Борисов, поне що се касае до опцията държавата да откупип обратно ЕРП-то.

"Искаме временна анкетна комисия, която да разследва сделката с ЧЕЗ. Това, което с колеги народни представители видяхме в секретното деловодство на Народното събрание, е поредната подигравка на министър-председателя Борисов с всички българи. Беше ни предоставен един хвърчащ лист без подпис и печат, с информация, която няма никакво основание да бъде класифицирана", каза зам.-председателят на ПГ на БСП Жельо Бойчев по повод цитирания от премиера документ за източниците на финансиране на сделката. Той заяви, че БСП настоява този документ да бъде разсекретен, за може да бъде използван на заседанието на комисия по енергетика утре.

"Настояваме на това заседание да бъде поканено и ръководството на Българска банка за развитие, за да обясни- защо излъга, че няма никакво отношение към покупко-продажбата на ЧЕЗ", заяви още Бойчев. Той бе категоричен, че след като ББР  стои зад купувача на ЧЕЗ, това означава, че правителството на Бойко Борисов стои зад Гинка Върбакова. Жельо Бойчев обяви, че ПГ на "БСП за България" е внесла проект за решение за създаване на временна анкетна комисия за разследване на всички факти относно сделката с ЧЕЗ. "Поведението на премиера е необяснимо и неоправдано по никакъв начин. Той или лъже българския народ, че няма информация за тази сделка, или ако наистина не е знаел, мястото му не е там", категоричен бе народният представител. Той заяви още, че отговорите на въпросите, които народните представители задават- кои са всички кандидати по сделката и кой стои зад тях, трябва да се чуят от премиера.

От своя страна червеният депутат Таско Ерменков обяви, че от партията искат сделката с ЧЕЗ да бъде прекратена и държавата да изкупи обратно ЕРП-то. "През 2004 г., когато беше продаден ЧЕЗ, по времето на правителството на НДСВ, БСП бе единствената партия, която се противопостави на тази продажба. По времето на първото правителство на Борисов, когато бяха продадени 33%, с които държавата трябваше да осъществява своя контрол върху ЧЕЗ, БСП отново бе единствената, която каза, че ЕРП трябва да останат държавни", припомни народният представител Таско Ерменков. Той заяви, че БСП  иска правителството да си свърши работата и премиерът да престане да се подиграва с българите. "Искаме сделката да бъде прекратена  и след това държавата да си влезе в правомощията  и да купи ЧЕЗ обратно, на пазарен принцип", категоричен бе Ерменков.

Най-четени