Социалната пенсия за старост ще се увеличи от първи юли 27.04 | 17:15
Таванът на пенсиите ще се вдигне от 910 лв. в момента на 1200 лв
Социалната пенсия за старост ще се увеличи със 7,16 лева от 1 юли 2019 г. и ще стане 132,74 лв. Това предложение е публикувано за обществено обсъждане.Още по тематаШанс за новите пенсионери - ще избират трите най-добри години 19 апр 2019 13:1023Бъдещите пенсионери ще избират формулата до 2023 г.22 мар 2019 13:4629Увеличението с 5,7% се прави, защото със същия процент от 1 юли ще се актуализират останалите пенсии, пише "24 часа".
Промяната ще засегне над 136 хил. пенсионери. Причината е, че вдигането на социалната пенсия води до увеличаване на размерите на пенсиите, несвързани с трудова дейност, които се определят от този размер (пенсия за военна инвалидност, пенсия за гражданска инвалидност, социална пенсия за инвалидност и персонална пенсия).
Увеличението на социалната пенсия за старост ще доведе също така до повишаване и на добавките, които се определят в процент от нея.
От 1 юли минималната пенсия ще стане 219,43 лв. Средната пък ще достигне 386,27 лв., което е с 23,45 лв. повече от тази година. Социалната пенсия за старост от 1 юли ще се вдигне от 125,58 на 132,74 лв.
Таванът на пенсиите ще се вдигне от 910 лв. в момента на 1200 лв.
Във вторник пък ще бъдат обнародвани в "Държавен вестник” промените в КСО. Така хората ще могат да избират по коя формула да се пресмята индивидуалният им коефициент за пенсия в следващите 4 г.
Ако искат да се пенсионират по старите правила, трябва да го посочат в новите заявления. НОИ автоматично ще изчислява пенсията в двата варианта и ще дава по-високата.
Водещи
-
Методи Байкушев: ПП е мишена на българската прокуратура и разследващите органи
Според Байкушев обвинението срещу кмета на община Варна е "съшито с бели конци", категоричен...
12.07 | 18:00
-
Владислав Горанов: На Пеевски няма да му стигнат силите чак за премиер
"Магнитски" е дамга, но не ми трябва реабилитация, политическа най-малкото, посочи той
12.07 | 17:40
-
Иван Иванов на финал на „Уимбълдън“ при юношите
България отново на върха в световния тенис
12.07 | 17:20
Най-четени
-
Борисов с коментар за повишения рейтинг на България
По думите му това е още един добър знак за инвеститорите и за българската икономика, който...
12.07 | 10:55
-
Асен Василев се отказа от депутатския си имунитет
Ще осъдя г-жа Пламенка, закани се той
12.07 | 08:51
-
Легендарният Димитър Пенев с юбилей
Треньор номер едно на България за ХХ век навършва 80 години
12.07 | 11:40