Специална комисия ще проучва намесата на Русия и Турция във вътрешната ни политика 19.02 | 15:07
Намесата на всяка друга държава във вътрешните работи на България е еднакво опасна, заяви Радан Кънев
Народното събрание създаде Временна комисия, която да проучи всички факти и обстоятелства, свързани с твърдения за намеса на Русия и Турция във вътрешната политика на България.
За създаването на тази комисия бяха 126 депутати, против бяха 19 и се въздържаха 13. Идеята за комисията е на ДПС, но проектът е подписан също от ГЕРБ и БСП. Общо подписите на народни представители под проекта са 73.
Предложението е комисията да се състои от 16 народни представители, избрани на партиен принцип за срок от 2 месеца. Преди това Радан Кънев заяви, че проблемът е непреходен, той е неразривно свързан с целия ход на историята на независимата българска държава.
"Бързането за тази комисия поражда съмнения за 2-ри план, който влагат вносителите на проекта за комисия-ГЕРБ, БСП и ДПС. Заради важността на темата в днешния ден и исторически, очевидно ще се породи определен консенсус. Тези въпроси трябва да бъдат изследвани. Бързането, обаче създава опасение от имитация, както и формулировката на решението”, заяви Кънев.
Той коментира, че намесата на всяка друга държава във вътрешните работи на България е еднакво опасно. "Макар и исторически, не толкова традиционна, както тази на Османската и Руската империя във всичките им форми на съществуване като държави. Подчертавам, че днешните форми на съществуване на Русия и Турция максимално се приближават до най-опасните за нас имперски форми от 19 век”, каза още Кънев.
По-рано Мустафа Карадайъ от ДПС поясни, че през последните седмици в публичното пространство, в това число и в медиите са разгласени факти и обстоятелства и се появиха твърдения за намеса на определени официални представители, политици, дипломати на Република Турция във вътрешнополитическия живот на страната.
"Беше изнесена информация за оказан натиск върху български политици, партийни активисти и представители на местни власти в тяхната дейност. От друга страна паралелно с това се появиха и упорито се разпространяват твърдения, че определени български политически партии системно прокарват в българския обществено политически интересите на Руската федерация”, каза още Карадайъ.
Водещи
-
Вкусната закуска, която ще ви спести безкрайното стоене пред мивката
Има обаче уютни, вкусни и засищащи ястия, които също така съдържат много хранителни вещества...
10.11 | 12:30
-
Турци масово пазаруват отвъд граница
Опозицията обвини президента Ердоган, че е довел гражданите до ситуация, в която трябва да...
10.11 | 12:15
-
Пълна промяна с банкоматите в новогодишната нощ
Няма необходимост да се сменят левове в евро сега
10.11 | 12:00
-
Повече от 15 г. без закон за доброволчеството: Предлагат платен отпуск за доброволци
Форумът е важен, належащ и в точния момент, заяви вицепремиерът.
10.11 | 11:45
Най-четени
-
Нова година: Велинград и Банско се доближават по цени до екзотичните дестинации в чужбина
Съседните държави с по-достъпни оферти
10.11 | 10:15
-
Златната Боряна Калейн разтопи сърцето на една жена! Уникален жест
Калейн обяви края на спортната си кариера на 9 декември 2024 г.
10.11 | 11:15
-
Отчитат 50% спад на регистрираните пчелари
Опасенията са, че сериозно количество мед без доказан произход ще залее пазара.
10.11 | 10:30
-
Пълна промяна с банкоматите в новогодишната нощ
Няма необходимост да се сменят левове в евро сега
10.11 | 12:00