Счупихме рекорд от времената на Тато по износ на оръжия 31.08 | 15:43

В края на 80-те сме продавали в чужбина за по $800 млн. на година, през 2016 г. - за над €1 млрд.

От iNews.bg

България е счупила рекорд от времената на социализма по отношение на износа на оръжия. Само преди няколко години оръжейните ни заводи си спомняха с тъга края на 80-те години на ХХ век, когато страната ни експортираше в пъти повече продукция спрямо след това. Тенденцията обаче се е обърнала през последните няколко години. Конфликтите в Близкия изток са увеличили износа на българско оръжие с почти 60% през 2016 г., достигайки до рекордни нива, невиждани от края на комунизма досега, сочи докладът на комисията за контрол върху износа на оръжия.

Според официални данни нашата страна, която се специализира в производството на леки оръжия и муниции, е изнесла стока за над 1 млрд. евро през 2016 г., предаде БГНЕС. За сравнение през 2015 г. реализираният оборот е бил 642 млн. евро, а още година по-рано - 402 млн. евро. Оказва се, че основни купувачи на българските оръжия са Ирак и Саудитска Арабия, следвани от САЩ, Афганистан, Хърватия, Азербайджан, Индия, Египет и Русия, става ясно още от документа.

Според експерти голяма част от оръжията, предназначени за износ от България, както и от други държави в региона, се оказват в ръцете на бойци, сражаващи се в конфликтите в Сирия и Йемен. Те попадат у тях след като са били реекспортирани от Саудитска Арабия и САЩ към бунтовнически групи, посочва агенция "Франс прес". Проучване на британска организация от 2014 г. показва, че една четвърт от мунициите, използвани от групировката "Ислямска държава" в Северен Ирак и Сирия, са произведени в България. Според "Франс прес" от българското министерство на икономиката, което дава зелена светлина на сделките за износ на оръжия, са заявили, че те не могат да бъдат държани отговорни за реекспорт на българска стока.

По времето на социализма България изнасяше годишно оръжия и муниции на стойност около 800 млн. долара. Основни купувачи тогава бяха просъветски режими и движения в Близкия изток и Африка.

Водещи

Най-четени