Съветът на ЕС показа "червен картон" на България за борбата с корупцията 08.03 | 15:13
Държавите-членки хвалят Румъния, настояват страната ни да отчита в Брюксел забатлачените знакови дела

България трябва да засили борбата с корупция по високите етажи на властта и да покаже солидни резултати, а пътят минава през публичност по знаковите дела и преодоляване на системните слабости. Това най-общо е позицията на Съвета на Европейския съюз, който прие в сряда мониторинговите доклади на Европейската комисия за България и Румъния.
Съветът на ЕС е един от най-важните органи на съюза и ще има решаваща дума за прекратяване на мониторинговия механизъм, ако това бъде препоръчано от Еврокомисията. Съветът на ЕС е съставен от представители на правителствата на страните от ЕС, участва в приемането на европейското законодателство и координиране политиките на съюза.
Забележителни резултати в Румъния
Разликата в оценките на Съвета на ЕС за България и Румъния е очевидна. За Румъния се казва, че има реализиран значителен напредък във всички области. "Със забележителен темп продължиха действията, предприети от основните съдебни институции и институции за съблюдаване на етичните норми, с цел справяне с корупцията по високите етажи на властта. Професионализмът в румънската съдебна система като цяло продължи да се подобрява", се казва в доклада на Съвета.
В същото време се изразява загриженост за действията на новото правителство, което се опита да декриминализира корупционните престъпления до 44 000 евро и предизвика масови протести. Така мониторингът за Румъния е продължен с настояването да се покажат "доказано устойчиви и необратими" реформи.
"Някои окуражителни стъпки" в България
За България се казва, че са предприети "някои окуражителни стъпки", но е необходимо "спешно ускоряване на цялостния напредък". Има положителна оценка за напредъка в борбата срещу организираната престъпност. По отношение на съдебната реформа се казва, че има положителното развитие само в законодателен план.
"Трябва да се засили борбата с корупцията, особено по високите етажи на властта, подкрепена със солидни резултати. Сред мерките, които трябва да се приемат, новата правна рамка за борбата с корупцията, включително създаването на ефективен орган за борба с корупцията, следва да остане ключов приоритет", се казва в оценката на Съвета на ЕС.
ЕС иска промяна в Закона за публичната администрация, за да се укрепят инспекторатите в отделните институции. "За да постигне резултати по отношение на окончателните съдебни решения за присъди в областта на борбата с корупцията и тяхното изпълнение, България следва да преодолее сегашните слабости и да създаде механизъм за публично отчитане на напредъка (разследвания, повдигнати обвинения, присъди и изпълнение) за вече попадащите в общественото пространство дела за корупция по високите етажи на властта", е условието на Съвета на ЕС.
Като цяло Съветът на ЕС иска засилване на борбата с корупцията на всички нива, не само по върховете на властта. "Трябва да се вземат и допълнителни мерки за укрепване на предотвратяването и борбата с корупцията на местно равнище, включително в сферата на обществените поръчки", допълват от Съвета на ЕС.
Страшно кадруване в съдебната система
Специално внимание е отделено на кадруването в съдебната система. Там исканията са за полагане на "специални усилия" в следните области:
-
Да се гарантира прозрачен избор на бъдещия ВСС;
-
Да се установи практика назначаването на висши съдебни длъжности да бъде прозрачно и да се основава на качествата на кандидатите, като това следва да важи и за предстоящото назначаване на нов председател на Върховния административен съд;
-
Да се подобри функционирането на съдебния инспекторат;
-
Да се подобри допълнително дейността на прокуратурата;
-
Да се укрепи нормативната уредба за наказателно преследване на корупцията по високите етажи на властта и тежката организирана престъпност.
"Важно е реформата на съдебната система да продължи с цел подобряване на професионализма, отчетността и ефикасността в съответствие с препоръките на Европейската комисия", се казва в оценката на страните членки на ЕС.
Водещи
-
ЕС готви нови разпоредби за бракуването на коли
С тях ще се сложи край на подхода технически ефективен автомобил да бъде бракуван само поради...
25.07 | 20:46
-
Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия
Това се казва в Резолюция на Икономическия и социален съвет в България
25.07 | 20:30
-
Властите в Сърбия запечатаха ресторанта на Емир Кустурица
Заведението се намира в eтноселото Дървенград
25.07 | 20:15
-
Любомир Дацов с коментар: До какво би довело замразяване на цените
Единият подход е на „меки мерки”, другият – на „твърди”
25.07 | 20:00
Най-четени
-
Навършва се една година от взривовете в Елин Пелин
А година по-късно – важни въпроси все още са без отговор.
25.07 | 10:45
-
Награждават граничаря, прострелял марокански мигрант край Звездец
Граничният полицай стрелял по мароканеца, когато го доближил на ръка разстояние, уточни шефът...
25.07 | 13:30
-
Кадиров бе спасен след като започна да се дави в Егейско море
Спешна медицинска помощ на плажа
25.07 | 11:59