Съдът по правата на човека: Трябва да признаете гей семействата 05.09 | 17:56
В своето решение ЕСПЧ потвърждава установената практика, че България, както и другите държави, членки на Съвета на Европа, са задължени да създадат правна рамка, уреждаща отношенията на семействата на еднополови двойки
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови решението си по делото Коилова и Бабулкова срещу България и задължи България да създаде правна рамка, която да признае еднополовите връзки.
В своето решение ЕСПЧ потвърждава установената практика, че България, както и другите държави, членки на Съвета на Европа, са задължени да създадат правна рамка, уреждаща отношенията на семействата на еднополови двойки. За целта може да се въведе различна от брака правна форма за признаване на всички семействата, които не са сключили брак.
Съдът постановява, че при липсата на официално признаване еднополовите двойки не са нищо повече от фактически съюзи според българското законодателство, като партньорите не могат да регулират основни аспекти от живота си като двойка, като например тези, свързани с имуществото, издръжката, защитата от домашно насилие и наследяването, както официално признато семейство. Те също така не могат да се позовават на съществуването на връзката си в отношенията със съдебните или административните органи.
Жалбоподателките имат особен интерес да получат възможност да регистрират съюза си, за да бъдат техните отношения законно признати и защитени без ненужни пречки – под формата на основни права, отнасящи се до всяка двойка в стабилна връзка.
Съдът намира, че нито едно от основанията за нарушаване на обществения интерес, изтъкнати от правителството, не надделява над интереса на жалбоподателките да получат адекватно признаване и защита от закона на отношенията си. Съдът стига до заключението, че България е надхвърлила пределите на свободата си на преценка и не е изпълнила позитивното си задължение да осигури правото на жалбоподателките на зачитане на техния личен и семеен живот.
Жалбата до пред ЕСПЧ срещу Република България е подадена от Лилия Бабулкова и Дарина Коилова и е с искане за установяване на нарушение на чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) – право на зачитане на личния и семейния живот.
Двете сключват брак във Великобритания през 2016 г., но в България той не е признат.
Водещи
-
Четвърти неуспешен опит за избор на председател на НС
От ГЕРБ-СДС издигнаха отново кандидатурата на Рая Назарян. "Възраждане" номинираха Петър...
20.11 | 13:09
-
АМ "Тракия" пожълтя и позеленя от таксита
Лидерът допълни, че решението за вдигането на застраховките е картелно
20.11 | 13:00
-
р Вучич стресна Балканите с изявлението си, че те могат да станат мишена на руски ядрен удар
Той е загрижен от решението на САЩ да позволи на Украйна да използва далекобойни ракети на...
20.11 | 12:30
Най-четени
-
„Възраждане" започва разговори за правителство
20.11 | 08:47
-
П-ДБ няма да участва в разговори с "Възраждане" за създаване на правителство
Затова среща за обсъждане на общо управление е нецелесъобразна, завършва писмото- отказ акад....
20.11 | 09:45
-
Ивайло Мирчев: Несериозно е България да гледа как депутатите работят по 20 минути
От думите му стана ясно, че не е било лесно решението на ПП-ДБ да оттеглят своя кандидат за...
20.11 | 10:45
-
Путин сигнализира, че има готовност да започне ядрена война
Той подписа законодателство, променящо ядрената доктрина на Руската федерация, което разширява...
20.11 | 10:30