Съюзът на съдиите иска отговори за нарушенията в мандата на Владимира Янева 27.04 | 11:10
Редовите съдии искат търсене на отговорност от всички лица, свързани с установените от съдебните кадровици "лоши практики"
Съюзът на съдиите в България изразява недоволство от свършеното от страна на ВСС по повод проверката и последващия доклад за работата на СГС. 27 съдии от Софийския градски съд (СГС) призоваха Висшия съдебен съвет (ВСС) да се произнесе по отговорността на бившето ръководство на съда за допуснати нарушения и нередности в мандата на Владимира Янева, които са описани в доклада на специална Временна комисия на Съвета, а докладът беше наречен "Лоши практики в Софийския градски съд".
Временната комисия беше създадена след две писма на на редовите съдии от декември миналата година и изслушване на част от тях от ВСС. Комисията приключи работата си с констатации за сериозно нарушения и след това работата по случая не беше продължена.
В писмо до съвета най-голямата съдийска организация настоява за това, че в констатациите на ВСС след проверката не са формирани категорични и ясни изводи за отговорността на ръководството на съда.
Липсва анализ на установените в хода на проверката обстоятелства, пишат съдиите.
Според тях ВСС следва да предприеме активни действия за конкретизиране на нарушенията в управлението на съда и за търсене на отговорност на лицата, което са ги допуснали, за да бъде ограничено прилагането на порочни практики във органите на съдебната власт.
По време на проверките, Владимира Янева подаде оставка заради СРС аферата "Червеи", избран бе изпълняващ длъжността председател - върховният съдия Владимир Йорданов. След призив на председателя на Административен съд София-град Лозан Панов почти целият екип на Янева подаде оставки. Единствената, която не го направи - Петя Крънчева, е обект на дисцпилнирана процедура заради констатации във въпросния доклад. Още преди него, но пак заради проблеми в управлението на съда, с такива производства се сдобиха самата Янева и другата ѝ ексзаместничка Богдана Желявска.
Съюзът на съдиите иска търсене на отговорност от всички лица, прилагали и толерирали установените от съдебните кадровици "лоши практики".
Само по този начин ще се постигне и превантивен ефект, насочен към недопускането на подобни практики и от други ръководни екипи в органите на съдебната власт. В противен случай се дава твърде негативен сигнал за безнаказаност и търпимост към произвол както за магистратите, така и за широката общественост, категорични са те.
Некоментиран, според редовите съдии, остава и казусът "Белведере". Съдиите посочват, че няма още редица отговори на въпроси. И като пример дават преместването на съдия Румяна Ченалова от наказателното в търговското отделение на СГС. А за подадени срещу отделни съдии жалби, които не са анализирани, нито е извършена проверка по отделните случаи.
Водещи
-
Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година
В следствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415 са пострадали. И в...
03.12 | 14:30
-
НИМХ: Студено време и снеговалежи в планините
Облачното време ще се задържи, като в равнинните части ще се образува мъгла
03.12 | 14:15
-
Мобилен оператор обяви ново повишение на месечните такси
Компанията обосновава промяната с подобряване на качеството на интернет услугата и по-високите...
03.12 | 13:59
-
Има риск София да остане без парно. СОС свиква извънредно заседание
Това каза на пресконференция в Столичната община общинският съветник от ПП-ДБ-СС Борис Бонев.
03.12 | 13:30
Най-четени
-
Кирил Петков: Значи можело
03.12 | 10:40
-
МВР улеснява плащането на глоби с нова електронна услуга
03.12 | 09:59
-
Полицията с куп препоръки към празнуващите студенти, освен купони, може да има и глоби
Ето какви са препоръките на органите на реда към празнуващите и заставащи зад волана студенти
03.12 | 11:45