С безпрецедентното предаване на гюленист в ръцете на Ердоган влязохме в световните медии 11.08 | 16:16

Недоволство в България след депортирането на привърженик на Гюлен, съобщава АФП

От Галина Александрова

България най-после стана първа в ЕС. Властите у нас създадоха прецедент, като предадоха на сатрапите на Ердоган набедения за "гюленист" бизнесмен Абдуллах Бююк. И направиха това с пълното съзнание, че обричат човека на мъчителни разпити, унижения, а най-вероятно и на смърт. И без да му дадат възможност да оспори решението за екстрадиция и да организира защитата си.

Затова и заверата с предаването стана набързо и тайно. И ако обществото в България научи за това, заслугата е на турските проправителствени медии. Те и турският външен министър съобщиха решението на българските управляващи много преди да го изплюят под натиск властите в София. Оказа се, че не са уведомени дори националният омбудсман и неправителствената организация, които по закон трябва да бдят за спазването на гражданските и човеките права на хората, към които се прилага мярка екстрадиция.

С този безпрецеденетен жест на "услужливост" към Ердоган страната ни влезе в черната хроника на международния новинарски обмен.

Решението на България да депортира в Турция привърженик на базирания в САЩ Фетхулах Гюлен, обвинен от Анкара за организиране на опита за държавен преврат, предизвика недоволство в държавата-членка на ЕС, предава AFP.

Бизнесменът Абдуллах Бююк, 43-годишен, беше депортиран в сряда като "лице с невалидни документи", след като му бе отказано политическо убежище. Мъжът е пристигнал в България през февруари – далеч преди неуспешния пуч, и Турция вече бе поискала екстрадицията му заради "връзки с терористични организации и пране на пари".

Председателят на Българският Хелзински комитет Красимир Кънев заяви пред агенцията, че експулсацията на Бююк е "незаконна".

"Незабавното изпълняване на заповедта за експулсиране на Абдуллах Бююк противоречи на нормите на международното право, на Българската Конституция и на Закона за бежанците", заяви на специална пресконференция днес националният  омбудсман Мая Манолова.

По думите й по начина, по който е направена експулсацията, не е дадена възможност на Абдуллах Бююк да обжалва изпълнението на заповедта и да организира своя защита. Тя посочи, че законът за чужденците дава и други възможности при подобна хипотеза, като уточни, че коментира само хипотези, защото не е наясно с основанията за издаване на тази заповед за експулсиране.

"Има възможност в случаите, в които чужденец по отношение, на който има някакви обстоятелства – може да се укрие – може да бъде принудително настанен в специален дом за временно настаняване на чужденци до тяхното възможно експулсиране”, каза омбудсманът.

Манолова разбрала за казуса тази сутрин от медиите. И макар, че вчера до 19.30 била на работа, МВР така и не изпълнило, по думите й - ангажимента си по Закона за чужденците да я уведоми за експулсирането, за да може да извърши наблюдение.

На въпрос за това дали МВР имат задължение да я информират или не, Манолова каза, че в закона е записано, че експулсирането се извършва при наблюдение на омбудсмана или определен от него служител и неправителствени организации. "За да мога да изпълня аз това свое законово задължение нали разбирате, че трябва да бъда информирана, защото очевидно не съм на българо-турската граница и няма как да съм там и да изпълнявам всички свои останали правомощия”, посочи тя.

Водещи

Най-четени