Трафикантите изкарали 6 млрд. евро от бежанците през 2015 г. 27.06 | 21:38
Миграционният натиск все още носи риск за страната ни, признават от МВР

Трафикантите на бежанци са изкарали около 6 млрд. евро през миналата година. Това заяви зам.-министърът на вътрешните работи Цвятко Георгиев по време на Международния дискусионен форум "Засилване на мултидисциплинарното сътрудничество при идентификация и подкрепа на жертви на трафик на хора сред мигранти и търсещи закрила". Той уточни, че данните са на Европол и се отнасят до организираните престъпни групи, които се занимават с незаконен трафик на мигранти.
От думите му стана ясно, че проблемът с бежанците и рисковете, които те носят, продължава да стои сериозно пред България. Затова и противодействието на трафика на хора е един от основните приоритети пред страната ни. "Високата обществена опасност на това престъпление се определя от факта, че трафикът на хора е свързан с нарушаване на човешките права, накърнява достойнството и на жертвите и влияе върху общата среда за сигурност”, посочи Георгиев, цитиран от БГНЕС.
Според него, трафикът на хора, който може да бъде определен и все по-често се определя като съвременно робство, е бизнес на международната организирана престъпност, генериращ значителни печалби. "Трафикът и каналджийството са най-бързо растящият престъпен пазар в Европа, а със засилването на миграционния поток проблемът за превръщането на мигрантите в жертви на трафик става все по-актуален. Те стават лесни жертви на трафикантите, които ги привличат с фалшиви обещания за благоденствия, впоследствие те са изправени от свобода на избор и са изправени пред различни форми на психическо и физически насилие”, обяснява още Георгиев. Той допълва и че България има изградено законодателство по проблема трафик на хора, както и план за действие и редица механизми, по които се идентифицират и насочват жертви на трафик.
Зам.-министърът на вътрешните работи допълни, че в Националната програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите за 2016 г. се акцентира на мултидисциплинарния подход, като се обменя информация и добри практики от страни-членки на Шенгенското пространство с цел подобряване на идентификацията на жертвите на трафик, адекватна подкрепа и разследване на престъплението.
Водещи
-
Как ще се осъществява алтернативният транспорт за зрелостниците заради стачката в София
Той уточни, че от 119 училище 15 ученици са заявили, че ще им е необходим алтернативен...
19.05 | 10:45
-
Кучета на Йордан Лечков почти разкъсаха йоркширски териер
Община Сливен заяви, че ще започне проверка по случая
19.05 | 10:30
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15
-
Руската армия извърши най-мащабната си атака с дронове от началото на инвазията в Украйна
Предишната най-голяма атака с дронове е била в края на февруари, когато Русия е изстреляла 267...
19.05 | 09:59
Най-четени
-
Венимин е победиелят в 13-ия сезон на "Като две капки вода"
Втора остана Михаела Маринова, а трети - продуцентът Иван (без Андрей)
19.05 | 00:08
-
Столицата осъмна за шести пореден ден без наземен градски транспорт
Автобуси, трамваи и тролеи остават в депата
19.05 | 09:15