Трафиканти на монети пишат историята им върху кондоми 17.08 | 13:05
Апашите нямат никакъв респект към историята

Историята е едно от най-големите богатства на човечеството. Непрекъснато се появява информация, че на дадени географски координати са се случвали различни значими събития в древния свят. Но освен разказите за тези отминали времена, истината "изплува" и в различните артефакти, които археолозите откриват.
И именно защото находките са малко и изключително ценни, те се оказват чудесна "плячка" за трафикантите. Оказва се обаче, че апашите нямат никакъв респект от историята. Така например трафиканти на античните монети и артефакти, задържани при спецакцията на ДАНС, описвали вида на римските пари върху картонените опаковки на презервативи, съобщава в. "Стандарт".
На тях са изписани от коя епоха са монетите, като са описани римските императори - Филип Арабина, Траян Деций, Алекс Север. Късно в петък от ДАНС обявиха, че са ударили банда, изнасяла артефакти от монети. В схемата участвали и музейни работници. Те подменяли част от оригиналите в музеите с фалшиви копия. При обиските в пет града агентите открили над 60 монети от римската имперска епоха.
Едната от тях е на жената на Филип Араб, както е правилното изписване на първия римски император християнин - Марция Отацили-Севера. "Става дума за артефакти от III век по българските земи - от земите на провинциите Долна Мизия и Тракия", обясниха археолози.
Една от сравнително добре разработени археологични площадки е на римското тържище (емпориум) Дискодуратере, в което са открити множество антични предмети от едва 5-годишното управление на Филип Араб между 244 и 249 г. Мястото на древното тържище е разположено на левия бряг на р. Янтра в местността Калето на 2 км южно от с. Гостилица край Дряново.
Но археолозите са на мнение, че е много възможно тези монети, наричани антониниани, да са част от ограбените в началото на 2006 г. 11 169 сребърни монети от Великотърновския археологически музей. От изчезналите тогава древноримски монети са намерени едва 500 броя, задържани по време на полицейската акция.
Цените на черния пазар на древни монети са различни. Те започват от 50-10 евро, но антониниан с изображението на жената на Филип Араб и денар на съпругата на Гордиян Трети - Транквилина, може да струват между 10 и 20 000 евро, обясняват експертите.
В сега задържаните артефакти има монети от епохата на Антоний Пии, управлявал от 138 до 161 г. през Каракала, чието пълно име е Марк Аврелий Антонин, Алекс Север (222-235), Гордиян Трети, Филип Араб и Траян Деций. До 215 г. са се секли денари, а след това, по времето на Марк Аврелий Антонин идва ред на антонионите, които са с два пъти по-висок номинал. Новите монети са по-големи от денарите, а императорите са изобразявани на него не с лавров венец, а с корона.
От ДАНС продължават да отказват да кажат кои са музеите, чието експонати са сред откритите при спецакцията. Оттам твърдят, че разследването продължава и се очакват още арести на хора от организирания канал за трафик на древни артефакти към САЩ, Русия и Западна Европа.
Водещи
-
53-годишен българин загина при катастрофа с ТИР в Гърция
18.04 | 12:20
-
България е поискала да оттегли молбата си до ЕК за плащане на втория транш по ПВУ
Искането ще бъде преработено и подадено отново
18.04 | 12:00
-
Астролог: Марс влиза в Лъв от днес, най-после идва облекчение за всички
С тази добра новина ни зарадва Николай Радев - Алдеаран
18.04 | 11:40
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
Най-четени
-
Разпети петък е - Денят на Христовите страдания
Вижте какво не трябва да се прави в най-тъжния ден за християните
18.04 | 09:00
-
Облачно и дъждовно днес
Студен фронт ще оказва влияние над по-голяма част от полуострова
18.04 | 09:15
-
Огромен кръст с Христос издигнаха в Елин Пелин (ВИДЕО)
Монтажът на кръста е извършен на Велика Сряда, става ясно от публикации в социалните мрежи
18.04 | 10:20