Уау, ще онемеете! Вижте Перперикон от високо (СНИМКА) 27.11 | 15:43
Летящ дрон засне уникалните фотоси

Светилището Перперикон е едно от най-големите доказателства за величавата ни история и народ, бродил по българските земи векове наред. Градът е една от най-предпочитаните дестинации за туристите. Крепостта гъмжи от желаещи да й се насладят без значение от сезона.
Това е и причината откривателите на Перперикон да ни покажат величето му през призмата на един по-нестандартен поглед, на няколко хиляди метра височина - там някъде, в небето!
"За първи път направихме уникални аероснимки на Перперикон", обяви ръководителят на археологическите разкопки в скалния град проф. Николай Овчаров. Фотосите са заснети с помощта на дрон – безпилотен хеликоптер.
"При скандалите около липсата на пари за разкопки тази година, някой си позволи да нарече Перперикон "малко и незначително антично и средновековно градче". По тази причина малко преди приключването на разкопките аз поръчах да бъдат направени въздушни снимки", поясни проф. Овчаров.
Според него аерофотосите на археологическия обект дават представа за мащабите му и ще развълнуват и най-предубедения човек, информира в. "24 часа". На фотографиите ясно се вижда наситената гъсто със сгради крепост в най-високата част на хълма - Акропола, която е естествен център на целия скален град.
Непосредствено под нея от юг е грандиозният Дворец-светилище. "До него води изсеченият в масива скален проход – Свещеният път, където са концентрирани най-важните представителни помещения, сред които прочутата открита към небето зала с Олтара на Дионис", посочи археологът.
Водещи
-
Делян Добрев: Няма да успеем да предоговорим условията с "Боташ"
В България влиза евтин руски газ през Гърция, обясни той
10.04 | 21:00
-
Древен пророк: Нови острови ще се издигнат от океана, 3 държави ще владеят света
Алберт Велики е един от най-известните учени и философи от Средновековието
10.04 | 20:44
-
Очакват се по-ниски цени на горивата у нас до дни
Това прогнозира Димитър Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители и...
10.04 | 20:30
Най-четени
-
Костадинов: Полицаи ме разпитваха в парламента по сигнал на Пеевски
Той подчерта, че от 2020 г. „прокуратурата на Пеевски" се опитва да мачка „Възраждане"
10.04 | 14:10
-
Костадинов:Това правителство ще падне - дали ще е днес или утре, но то е обречено
"Миналата седмица "Възраждане" започна консултации с т.нар. опозиционни партии в парламента за...
10.04 | 09:45
-
НАП:Всеки трети туристически обект работи в нарушение
Сериозни санкции за нарушителите
10.04 | 10:45