Учебник за 9 клас по биология взриви социалните мрежи от възмущение 27.09 | 13:30
Написаното е абсолютно обективно, то има и възпитателно съдържание, контрира екс министър Танев

Един от уроците в учебник по биология за 9 клас на издателство "Анубис” предизвика много коментари и спорове в социалните мрежи. Най-дискутираните текстове са в урок 28: "Оплождане и индивидуално развитие”.
Там в графа "Юношество” е написано: "Възможно е осъзнаване на сексуално влечение към същия пол”.
За зрялата възраст пък е записано "изграждане на трайни връзки с партньор от другия или от същия пол”.
"Изненадана съм от реакцията, която се появява в социалните мрежи. Изглежда, че не сме свикнали да възприемаме съвременното състояние на науката и на развитието на обществото”, коментира пред бТВ проф. Мария Шишиньова , ръководител по съставянето на учебника.
Тя изтъкна, че учебниците се пишат по учебни програми, които предварително се обнародват и дискутират. "Не сме получили никакви забележки, оспорвания или въпроси. Задължително в учебната програма в очакваните резултати се изисква да се описват етапите на психосексуалното развитие на личността, същността и значението на сексуалното репродуктивно здраве, да се дискутират ранните сексуални контакти, необходимостта от толерантно отношение към хората с различна сексуална ориентация, личната отговорност”, изброи проф. Шишиньова.
По думите ѝ подобен вид тематика се застъпва напоследък по новите учебни програми. Променило се е развитието на човешкото общество, на знанията, проблемите, които се появяват, подчерта тя. "До средата на 80-те години на XX век човекът беше единственият жив организъм, който се изучаваше без полова система”, подчерта проф. Шишиньова.
"Ново е, защото в 80-те години гей прайд нямаше, по тези въпроси не се говореше в обществото, в медиите", посочи в разговора бившият министър на образованието Тодор Танев.
Той беше категоричен, че един учебник, освен собственото съдържание по дисциплината, има и възпитателно съдържание. "Това, което е направено от екипа, е абсолютно обективно, несугестиращо каквото и да било поведение, няма нищо нецензурно”, подчерта Танев.
Снимка: Фейсбук
Антоанета Донева, учител по биология в 51 училище в столицата, отбеляза, че темата за сексуалното образование е доста деликатна. Спорът кога и каква информация трябва да се предоставя на децата е нерешим по простата причина, че всеки родител, педагог и психолог има собствено виждане, допълни тя.
Водещи
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00
-
Война в чалгата! Деси Слава търси 15 бона от Ина! ВИДЕО
Ябълката на раздора е новата версия на емблематичния хит на зеленооката певица "Зелено"
12.04 | 16:38
-
Никола Цолов спечели спринта за Голямата награда на Бахрейн във Формула 3
18-годишният пилот на Кампос Рейсинг трябваше да се справя не само с огромната конкуренция, но...
12.04 | 16:20
-
Fitch потвърди кредитния рейтинг на България с положителна перспектива
Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до...
12.04 | 16:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Протестиращи в Бургас искат летището да работи кръглогодишно
От своя страна кметът Димитър Николов отбеляза, че извън сезона има само един полет - до...
12.04 | 10:20
-
Мариан Бачев: Културата ще загуби пари по ПВУ
Ресорният министър обаче не се нае да каже прогнозна сума
12.04 | 11:20