Учителите били с решаващ глас за съдържанието на учебниците 30.01 | 17:18
Отговор на това, защо във 2-ри клас учат за Коледа, а не за Рождество Христово
Миналата седмица ви показахме урочна статия от учебник по "Околен свят" за втори клас, според която големият зимен празник на българите е Коледа, а не Рождество Христово. Снимка на страниците от учебника се разпространи във Facebook и предизвика възмущението на доста хора.
В класификацията на зимните празници, които се отбелязват в България, намират място и са илюстрирани общо 5 празника в съответствие с пет етнически общности – мюсюлмани, евреи, роми, арменци и българи: Рамазан Байрям, Пурим, Василица и Коледа (за българите и арменците).
На първо място концепцията на урока за етнически общности, които живеят на територията на страната, е неясна и смесена с тази за религиозни общности. От текста не става ясно и какъв е принципът на разграничение между арменския празник Коледа и българския празник Коледа. Не само в названията, но в смисъла и посланията на празниците Коледа и Рождество Христово има разлика обаче.
Затова и се обърнахме с въпрос към издателите на учебника. Според редакционната колегия на "Анубис" урокът "Зимни празници" в учебника по "Околен свят" е разработен в съответствие с учебната програма на МОМН по този предмет за този клас, а терминът Коледа е използван, тъй като е широко разпространен като народно название на християнския празник Рождество Христово.
За избора и одобрението на разговорното название на празника Рождество Христово попитахме и Министерство на образованието, науката и младежта, откъдето ни върнаха отговор с описание на техническите процедури по одобряване на учебниците.
Съгласно Наредба № 5 от 2003 г. за оценяване и одобряване на учебници и учебни помагала, преди министърът да одобри учебник, той се оценява от комисия по оценяване на съдържанието и комисия по оценяване на графичния дизайн и полиграфическото изпълнение.
В комисията по оценка на съдържанието влизат: специалист в съответната научна област, експерти по съответния учебен предмет или професионално направление и учители. Като превес в комисията имат учителите – те са трима.
"Предложения за лица, които могат да бъдат включени в комисиите по оценяване на проектите на учебници, се подават от регионалните инспекторати по образованието и висшите училища, т. е. в оценяването на учебници не участват служители на министерството", посочват още от МОНМ.
От министерството допълват и че всяко училище прави собствен избор на учебник и учебни помагала според приложимостта им.
"Решаващ глас за одобрението на учебника по Околен свят, както и на останалите учебници, имат учителите от цялата страна", завършва отговорът от министерството.
Водещи
-
След 430 дни в плен: Българите от Galaxy Leader прегърнаха близките си (ВИДЕО)
Самолетът с Любомир Чанев и Данаил Веселинов кацна на летище София
23.01 | 16:45
Най-четени
-
МС изтегля проектобюджета за 2025 г. и внася нов до 14 февруари
Финансовият министър Теменужка Петкова: Ситуацията е тежка
23.01 | 14:00
-
Борисов: Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник
"Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник, само че от външната страна",...
23.01 | 10:30
-
Аварии на "Топлофикация София" оставиха хиляди столичани без парно и топла вода
Две аварии в кв. "Изток". Едната е от 20 януари и засяга бл. 65, като се очаква тази вечер...
23.01 | 11:00
-
Още две области обявяват грипна епидемия
23.01 | 14:30