Фандъкова: София - без боклуци, заводът ще преработва всичко 30.03 | 12:10
За 6 месеца предприятието е отделило над 1000 тона полезни материали

До дни София няма да генерира отпадъци, които да трябва да се складират по сметища. Заводът за преработка на боклуци, който стартира работа преди около 6 месеца, ще преработва 100% от генерираният от столичани битов отпадък. Това стана ясно думите на кметът на София Йорданка Фандъкова.
Към момента в завода се преработва около 90% от сметта на столичани и се приемат около 1000 тона отпадъци на ден, допълни тя, цитирана от БТА. В съвсем близко бъдеще преработката ще достигне 100%. Очаква се това да се случи от 1 април. Фандъкова подчерта и че столичният завод по никакъв начин не отстъпва на тези в останалата част на Европа, използва модерни технологии, наоколо не се усеща неприятна миризма.
От началото на работата на софийския завод за боклуци са били отделени 1076 тона полезни материали. Става въпрос за 510 тона черни метали, 76 тона хартия, 28 тона цветни метали, 28 тона пластмаса, 102 тона найлон, 833 тона стъкло. Всичко това се продава и от него се произвеждат различни продукти, обясни Фандъкова. По този начин се пестят природни ресурси и се полагат грижи за околната среда, подчерта още столичният кмет.
Водещи
-
Асен Василев: Върви натиск кметове и общинари на ПП да сменят боята
Ще настъпят мотиката, ако предизвикат предсрочни избори във Варна, предупреди председателят на...
19.07 | 18:00
-
НОИ секна далаверите на нашенците , точили системата с "френска безработица"
Хората, които ги получават, са намалели от 28 000 на 18 000
19.07 | 17:20
-
Най-добрите бг ученици по математика - с 6 медала от Международна олимпиада по математика
Те спечелиха 3 сребърни и 3 бронзови медала
19.07 | 17:00
Най-четени
-
Велизар Енчев: Участието на германския посланик в протеста срещу съдебния произвол у нас е двусмислен акт
Посланието на Ирене Планк към България не е послание от Берлин, а от Брюксел, смята той
19.07 | 11:00
-
Мара Отварачката вече е г-жа Петкова (СНИМКИ)
Миньончето на поп фолка мина под венчило за четвърти път
19.07 | 13:40
-
Ген. Атанасов за ареста на Коцев: Политическа операция на управляващите за разбиване на опозицията
По думите му "управляващите се притесниха, че демократичните сили се консолидират и могат да...
19.07 | 14:00
-
Коя е Велислава Делчева – новият омбудсман на България
Тя бе избрана в петък от депутатите
19.07 | 10:20