Финансист предупреди за нов скок на цените 14.02 | 16:45
Това мнение изрази финансиста Борис Петров. Пред БНР той коментира вчерашния бойкот на големите търговски вериги, който според него, вероятно ще има някакъв ефект върху оборота им.

Вероятно конкуренцията по веригата на доставки не работи достатъчно ефективно. Работа на регулатора е да идентифицира проблемите и да ги представи пред обществото.
Това мнение изрази финансиста Борис Петров. Пред БНР той коментира вчерашния бойкот на големите търговски вериги, който според него, вероятно ще има някакъв ефект върху оборота им.
"Търговията на дребно е в последната фаза на тази верига на доставка. Цените се образуват по цялата верига. Тя има поне 6 степени, докато стигне до крайния потребител", обясни финансистът в предаването "Преди всички" и изказа мнението си:
"Хубаво би било нашите органи по защита на конкуренцията да започнат малко по-детайлно да анализират цялата тази верига. Законодателството, което е унифицирано в целия ЕС, е достатъчно ясно и дава достатъчно права и възможности на регулаторите за намеса".
Борис Петров напомни времето на Жан Виденов и изтъкна, че подобни мерки с налагане на ценови тавани водят до дефицити, защото производителите намират алтернативни пазари. "Не можем да спрем тенденциите България да бъде част от глобалната верига на доставки, където цените се определят глобално според търсенето и предлагането", категоричен бе той.
"Големите вериги имат едно голямо предимство пред малките магазини - мащаба на тяхната дейност. Това им дава възможност те директно да договарят по-атрактивни цени с доставчиците, включително с доставчици от чужбина за вноса на бързо развалящи се хранителни продукти. Това дава възможност те бързо да ги пласират и съответно са много важен регулатор на пазара за тези продукти", коментира Петров.
Когато сравняваме цените, трябва да отчитаме и фактора качество, смята той. Според него проблемът е в институциите, които трябва да регулират конкуренцията: "Институцията, която отговаря за конкуренцията, няма воля, защото е изтекъл мандатът на съответните лица, които я ръководят. Те са в процес на предизборна кампания. Това е една от причините тези органи да са парализирани".
По думите му цените ни са сравними с тези в Европа. Имаме цени, които са доста по-ниски, отчете той и добави, че имаме ценово предимство в някои сегменти.
Финансистът коментира и въпроса с държавния бюджет за тази година:
"Увеличаването на данъците ще означава увеличаване на цените. Тук сме в една дихотомия и трябва да изберем по-разумната стъпка. А тя е да не увеличаваме разходите за заплати с пъти повече от процента на инфлация", изказа мнението си той.
Според него 3% дефицит е постижим. Борис Петров е оптимист, че такъв бюджет ще мине през НС безболезнено.
Водещи
-
Горите на България трайно застаряват заради липса на активна грижа
Горите в България заемат над 39% от територията на страната
24.04 | 14:00
-
Министър Митов: Случаят с починалия мъж при полицейско задържане в Казанлък е срам за МВР
Във връзка с детето, което изчезна в края на миналата година в гурковското село Конаре Христов...
24.04 | 13:45
-
КЗК глоби две фирми с над 1 млн. лева заради краве мляко в овче сирене
От глобените дружества казват, че извършват постоянни тестове и грешката е изолиран случай.
24.04 | 13:30
-
Андрей Райчев за стоте дни управление: Хората заобичаха Росен Желязков
Правителството на Росен Желязков навърши своите първи 100 дни на власт - традиционен момент за...
24.04 | 13:15
Най-четени
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
Костадин Костадинов: Толкова е жалко и унизително, че няма накъде повече
Председателят на "Възраждане" направи паралел между сегашното медийно отразяване
24.04 | 10:30
-
До 500 лева глоба грози закъснелите с данъчните декларации
Сериозни санкции за закъснение
24.04 | 09:30
-
Денят на "синовете на гърма" – какво знаем за Светли четвъртък
Народни обичаи и вярвания
24.04 | 09:15