Христо Бисеров държи 3,2 млн. лв. незаконни пари в банки 28.04 | 12:02
Продължава покупко-продажбата на пари и акции на двамата между фирми и офшорни компании
Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) е установила, че бившият депутат от ДПС Христо Бисеров и завареният му син Ивайло Главинков разполагат с огромни суми с неустановен произход в чужди и български банки. На името на Бисеров фигурира имущество с незаконен произход за 1,2 млн. лв., а на Главинков – за около 2 млн. лв.
Това обяви пред журналисти председателят на комисията Пламен Георгиев при откриването на международна конференция на тема "Отнемане на имуществото в полза на държавата: модели за противодействие на престъпността в ЕС".
"Имахме изключително много неща да проверяваме, включително и сметките му в чужбина. Наложихме му запор и на сметки в България. Случаят действително беше усложнен, но мисля, че приключихме в максимално кратки срокове. На първо място сме взели преводите, които бяха направени от сметки на Бисеров към сметки на Главинков", каза Георгиев цитиран от "Фокус".
По думите му става въпрос за сделка, сключена с фирма - собственост на съпругата на Бисеров и на доведения му син Главинков. Те продават 25 дяла на една японска компания - "Тошиба Корпорейшън". Те са ги закупили за 25 000 лв., но след четири месеца по незнайна причина цената им вече е 850 000 лв. Двамата продават 25 дяла за 850 000 лв. а малко след това японската фирма отново ги продава на българска, част от която е Главинков.
"Установили сме, че има огромни суми с неустановен произход. Спрямо Главинков те са малко повече от 2 млн. лв., а при Бисеров сме установили реално имущество с незаконен произход 1,2 млн. лв.", посочи Георгиев.
Припомняме, че вчера КОНПИ запорира имуществото на Бисеров и заварения му син, като двамата са поканени да подадат декларации за произход на притежаваните от тях авоари. Георгиев бе категоричен, че ако доходите на двамата се окажат законни, запорът върху тях ще бъде вдигнат.
В момента обаче комисията е установила, че Бисеров и Главинков имат незаконни доходи, каза още шефът на КОНПИ и допълни: "Комисията ще разгледа декларацията им, ще прецени какви доказателства са предоставени и в срок до 3 месеца ще внесе иск в съда, ако произходът на средствата не се докаже. В случая обаче постоянно се въртят суми между фирми и се извършват необясними продажби. Купуват се акции или дялове, които след това повишават цената си баснословно. Това е начин да преминат парите през друга фирма и да се перат пари. Отделно има преводи и към офшорни компании", разкри Пламен Георгиев.
"КОНПИ работи по случая съвместно с екип на прокуратурата по правилата на новия закон, който е за т.нар. гражданска конфискация. След като имаме повдигнато обвинение, след като установим, че има пари с незаконен произход, внасяме иска си в съда и производството ни вече е абсолютно независимо от производството на Прокуратурата", допълни той. И определи случаят "Бисеров" като "един от знаковите случаи при новия закон, при който вече не се чака осъдителна присъда по наказателното дело". "Не доказваме пране на пари, просто искаме да отнемем сумата, която незаконно е придобита”, заяви Георгиев.
България е с най-модерно законодателство за отнемане на незаконното имущество, като дава възможност за много бърза реакция на държавата, изтъкна председателят на Народното събрание Цецка Цачева в речта си пред форума. Тя припомни, че законът е бил приет заради настойчивите усилия на предишното управление на ГЕРБ през 2012 г. Цачева очаква с нетърпение следващите стъпки на ниво ЕС за приемане на директива, така че да се осигури по-добро сътрудничество между държавите-членки в областта на незаконно придобитото имущество на лица, граждани на ЕС.
На територията на общността действат около 3600 престъпни групи и активите им се оценяват на около 110 млрд. евро, каза още председателят на парламента. "Трябва да се противопоставим с всички сили. Държавата трябва да покаже, че е по-силна от престъпността. България не прави изключение от тази тенденция", заяви Цачева.
"Страните от Централна и Източна Европа страдат от различни дефицити, но най-голям е дефицитът на справедливост", посочи председателят на Управителния съвет на Асоциация "Прозрачност без граници" Огнян Минчев. Организацията е поела инициативата за осъществяването на този проект, който да се превърне в държавна политика на България.
Водещи
-
Почина композиторът Александър Савелиев, който пострада при взрив на газова бутилка
Той е автор на повече от 8000 песни и 1500 аранжимента за големи имена в поп музиката у нас
07.01 | 21:13
-
Красен Станчев: Членството ни в еврозоната трябва да се отложи за 2026 година
"България не е най-бедната страна в ЕС, но е с най-бедното като компетентност управление",...
07.01 | 21:00
-
Силва Дончева с прогноза за 2025-а и идните 35 години
НАТО и Русия ще воюват заедно в голяма морска битка, предрече астрологът
07.01 | 20:45
-
Какво пише в проекта на споразумение за редовен кабинет
Интересен момент е, че подпис под документа ще положи и кандидатът за министър-председател
07.01 | 20:30
Най-четени
-
Комисия по бюджет и финанси в Народното събрание се събира на първото си заседание днес
На днешното заседание на бюджетната комисия на въпросите на народните представители ще...
07.01 | 09:45
-
Първи казуси около пълноправното ни членство в Шенген започват да се прилагат на практика
Всяко дете може да напуска територията на България самостоятелно или с родител, като при...
07.01 | 10:15
-
Ето кои българи са поканени на инаугурацията на Доналд Тръмп
Оказана е честта на 8 наши сънародници, гласи неофициална информация
07.01 | 17:00
-
Бившият лидер на БСП създава нова лявоцентристка партия
Критика към преговорите за кабинет
07.01 | 09:15