Хронология на взривовете в оръжейни складове, за които бяха обвинени руснаци 30.01 | 19:59
Четирите експлозии са в рамките на 2011-2020 г.

Софийската градска прокуратура ръководи разследване за четири взрива, извършени в периода от 2011 г. до 2020 г., в складове за боеприпаси у нас. Установено е, че по това време България е посещавана от шестима руснаци, използвали фалшиви самоличности. Те били ангажирани с взривяването на продукция на търговско дружество, произвеждащо оръжия, разказва НОВА.
Смята се, че при всеки от взривовете първо е възникнал пожар, който е довел до евакуация на хората, за да не се стигне до жертви при дистанционното взривяване на боеприпасите.
Снимка: НОВА
Хронологията на взривовете
На 12 ноември 2011 г. взрив унищожи над 3000 снаряда в склад, собственост на търговското дружество "Емко" на Емилиян Гебрев. Той се намира до габровското село Ловнидол. Разследващите откриват руско взривно устройство на 150 м от сградата.
Вторият случай е от 21 март 2015 г. Над 2000 неуправляеми реактивни снаряда и противотанкови гранати са унищожени при пожар и последвал взрив от дистанция в складове на ВМЗ "Сопот” край село Иганово. Част от продукцията отново била собственост на търговското дружество "Емко”. Прокуратурата споменава за руска следа 6 години след случилото се, а веществените доказателства по делото са унищожени при пожар. Той пламва на 31 май 2015 година в сградата на бившия институт по специална техника в София – и е случай номер три. Експертиза установява, че пожарът не е в резултат на самозапалване.
Взрив номер четири ни връща до датата 11 март 2020 година. Тогава е взривен склад за детонатори и възпламенители към завод "Арсенал” в Мъглиж. Експлозията отново е предшествана от пожар и евакуация на работещите, двама от които са настанени в болница.
Водещи
-
ДПС-ДПС реши да продължи подкрепата си за кабинета "Желязков"
Това стана ясно след извънредна среща на партийци на Доган
01.04 | 21:00
-
СЛЕД КИРИЛ МАРИЧКОВ: Отиде си и Щуреца Георги Марков!
Той напусна този свят на 73-годишна възраст след кратко боледуване
01.04 | 20:23
-
МВР за скандала в ГДБОП: Извършена е проверка
Тя е направена от дирекциите "Вътрешна сигурност" и "Инспекторат" в министерството
01.04 | 20:45
-
Социолог: Заявката на Пеевски е, че иска властта публично
Като граждани трябва да си зададем два много важни въпроса, анализирайки похода към властта на...
01.04 | 20:30
Най-четени
-
Очаква се днес ДПС-ДПС да реши дали да оттегли подкрепата си за правителството
Декларацията беше направена след като депутатите на Доган гласуваха против избора на...
01.04 | 10:46
-
Нови случаи на сифилис във Врачанско
01.04 | 14:45
-
От днес вече ще плащаме по-скъпи тол такси по пътищата на страната
Във връзка с недоволството на превозвачите, свързано с увеличението на тол таксите,...
01.04 | 10:30
-
Почистиха мазутните петна от плажа на Втора буна във Варна
Днес премахват мазутните петна и от брега на "Буните"-Запад (Трета буна)
01.04 | 14:30