Цацаров: Малинов е шпионин, а ген. Решетников има забрана 10 г. да влиза у нас 10.09 | 16:00
По думите на главния прокурор държавното обвинение и ДАНС са започнали разследване за пране на пари и трансфер на финансови средства, с които две неправителствени организации в Русия са осъществявали влияние върху българския политически и обществен живот

Шпионският скандал, който разтресе държавата навръх 9 септември има развитие. Председателят на движение "Русофили" Николай Малинов (на снимката) е с повдигнато обвинение за шпионаж, а ДАНС е издала забрана от 10 години на руския генерал Леонид Решенитков за влизане на територията на България. Това обяви на специален брифинг главният прокурор Сотир Цацаров.
Обвинението срещу Малинов е по чл. 105, ал. 1 от Наказателния кодекс, който гласи: "Който се постави в услуга на чужда държава или на чужда организация, за да й служи като шпионин, ако не е извършил деяние по предходния член, се наказва с лишаване от свобода от пет до петнадесет години."
Николай Малинов е пуснат под гаранция от 50 хил. лв. и има забрана да напуска страната.
По думите на главния прокурор държавното обвинение и ДАНС са започнали разследване за пране на пари и трансфер на финансови средства, с които две неправителствени организации в Русия са осъществявали влияние върху българския политически и обществен живот. Сотир Цацаров посочи, че става дума за "Общество двуглав орел" и Руския институт за стратегически изследвания (организацията се ръководи от пенсионирания руски генерал Леонид Решетников). В процеса на разследването, в което е включено и финансовото контраразунаване, службите са стигнали до Николай Малинов.
Според зам.-главния прокурор Иван Гешев Малинов осъществява състава на члена за шпионаж защото:
"Се е поставил в услуга на две организации, за да им служи като шпионин, като не е извършил престъплението по чл. 104." т.е не е събирал и предоставял на чужда държава държавна тайна".
Двете организации, с които е работил шефът на българските "Русофили", са Общество Двуглав орел" и Руски институт за стратегически изследвания.
Той е приел "срещу заплащане да изпълнява задачи, възложени му от ръководителите на двете организаци", смятат още обвинителите.
Заплащането идвало както за Малинов и притежаваните от него търговски дружества, така и за "финансиране на различни мероприятия с въздействие върху българската политика".
При вчерашните обиски е открита докладна записка на руски език относно "необходимата геополитическа преориентация на България" или това, което ние наричаме "Проект "България"
Тя съдържала обзор каква е настоящата ситуация и какви мерки трябва да бъдат взети да се промени насочеността на страната от такава насочена към Западния свят към такава - насочена към Руската федерация.
Целта е "Геополитическа преориентация на България на основата на Православието и славянската култура и традиция".
Малинов създал 5 основни направления:
- дейност на неправителствения сектор
- създаване и поддържане на интернет сайтове
- създаване на собствен тв канал.
- създаване на влиятелен аналитичен център
- създаване на партия, която ще позволи постепенно прерастване в електорална сила.
Следвало също така да се въздейства върху политическия живот у нас "не явно, а по таен начин".
За 3 години са документирани 30 негови пътувания в Русия и срещи с Константин Малофеев и Леонид Решетников.
Водещи
-
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на сто.
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на...
16.05 | 17:59
-
Украинският президент призова за твърди санкции, ако преговорите в Истанбул се провалят
По-ниско ниво на руската делегация
16.05 | 17:40
-
Отлагат либерализацията на тока за неопределено време
Депутатите приеха промени в Закона за енергетиката, които запазват ролята на КЕВР при...
16.05 | 17:20
-
Българка ще лежи 6 години в затвора за продажба на бебе в Гърция
Наказанието му е наложено от Наказателен съд в Солун и ще бъде приведено в изпълнение в ...
16.05 | 17:00
Най-четени
-
Ако няма споразумение - и уикендът няма да има градски транспорт
И предупредиха, че се очаква масово търсене на работа от страна на водачите.
16.05 | 11:00
-
Служителите в метрото са готови да се включат в протеста
Според него исканията за по-високи заплати в сектора са справедливи. Той заяви, че до...
16.05 | 12:30
-
Бойко Борисов отправи остри критики към кмета на София Васил Терзиев във връзка с продължаващите протести
Той обвини Терзиев в бездействие и подчерта, че според него Столична община разполага с...
16.05 | 10:15
-
Румен Радев: Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите
Това коментира президентът
16.05 | 13:30