Църквата заплашена от нов разкол 22.02 | 16:10
Изборът на патриарх може да бъде оспорен
Историята с разкола на Българската православна църква (БПЦ) от 90-те години може да се повтори. Тогава част от духовниците оспорваха легитимността на избора на покойния патриарх Максим.
Има сериозен риск след избора на нов патриарх в неделя институцията да бъде заплашена от ново разцепление. Това заяви пред iNews източник от Светия Синод.
Причината за това е, че изборът на двама от митрополитите, претенденти за поста, противоречи на устава на църквата.
Според изискванията кандидатите за поста трябва да получат по 10 гласа, за да участват в избора за глава на Българската православна църква. Само един от митрополитите обаче събра нужните гласове. Другите двама бяха излъчени да участват в надпреварата за поста, въпреки че получиха само по 9 гласа.
Според представителя на Синода четирима митрополити и 10 епископи са заявили, че изборът на кандидатите е опорочен.
От това следва, че винаги има опасност някой да оспори легитимността на избора на новия патриарх.
Преди дни във Върховния административен съд (ВАС) беше внесена жалба срещу процедурата за излъчване на кандидатите за поста. Магистратите я отхвърлиха с мотива, че решението на Светия синод, а и Законът за вероизповеданията, не дават право Съдебната власт да осъществява контрол върху решенията на Синода.
"Първата жалба беше емоционална и не съвсем издържана от юридическа гледна точка", коментира източникът и заяви, че най-вероятно ще има втори иск и той ще бъде много добре правно издържан. Той поясни, че жалбата е гледана от тричленен състав на съда, решението на Синода може да бъде обжалвано и на по-висша инстанция, т.е., пред петчленен състав.
Според него решението на магистратите е смешно, тъй като духовната власт е независима от институциите в държава, във всички останали сфери обаче БПЦ трябва да се съобразява със законите в страната.
Шефът на Дирекцията по вероизповеданията трябва да вземе отношение по въпроса с решението на Синода и да го изпрати в съда, твърди представителят на духовните среди.
Той каза, че миряните гледат на случващото се с избора на патриарх крайно негативно и с "пренебрежително съжаление".
Според източника вече е късно уставът да бъде променен и дори това да се случи - изборът на патриарх ще бъде компрометиран.
Водещи
-
Къде може да си купите елхичка за Коледа?
Югоизточното горско предприятие пусна в продажба 800 дръвчета
08.12 | 12:00
-
Йотова: Предстоящият вот на недоверие се отличава съществено от всички предходни опити за сваляне на правителството
"Този вот на недоверие, който предстои да бъде обсъден в сряда, е по-различен от предходните,...
08.12 | 11:30
-
"Продължаваме промяната": Бюджетът е за кошчето, подайте оставка преди сряда
Скандалът със заплатите в съдебната система
08.12 | 11:15
Най-четени
-
Депутатите стартират процедурата по шестия вот на недоверие срещу кабинета
Конституционна процедура
08.12 | 08:31
-
“НЕ на омразата!” - членове и активисти на ДПС, в защита на демокрацията, сигурността и стабилността на България
"Това е нашият отговор на тези, които са безотговорни към бъдещето на хората, за да осъществят...
08.12 | 10:15
-
От "Продължаваме Промяната" излязоха с официална позиция по повод втория прекроен проект на бюджет за догодина.
Те отново призоваха управляващите да си подадат оставката и предупредиха за планирания в сряда...
08.12 | 09:15
-
Кметът на столичния „Люлин“ на спешна среща в общината заради кризата с боклука 3
Резултатите от разговорите в Столична община ще бъдат обявени по-късно днес
08.12 | 10:27