Чакат ни предсрочни избори, според социолози 16.01 | 12:45
Не очакват "Спаси София" да получи сериозна електорална подкрепа

Президентът Румен Радев избра да връчи третия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство на БСП. Припомняме, че това е четвъртият път, в който социалистите получават мандата от държавния глава.
"Имаше индикации, най-вече от посланията на политическите сили, че има шанс за развръзка, ако мандатът бъде даден на "Демократична България" или "Български възход". Миналата седмица спадна този тонус в търсенето на потенциално решение с участието на ДБ и заявената подкрепа от ГЕРБ. С "Български възход" сякаш също имаше шанс за редовно правителство, партията нямаше предпочитания с кого да преговаря", коментира социологът Добромир Живков в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му субективното усещане за преживяване на кризата е спаднало като градус. Ако имахме тежка зима, обществото можеше по-лесно да приеме драстични политически компромиси, допусна гостът и добави, че ситуацията отива към икономическо и политическо успокояване.
"По-скоро отиваме директно към предсрочни избори. Ще имаме половин година без редовно правителство. Перспективата да имаме редовно правителство до местните избори изглежда все по-малко вероятна. БСП ще получи предимството за летящ старт в предизборната кампания, ако мандатът не бъде реализиран успешно. Ситуацията е по-скоро патова, но с вероятен изход към предсрочни избори", заяви Живков.
Той не очаква в следващите две години да имаме правителство със стабилно мнозинство. Социологът допуска, че наесен у нас ще има избори 2 в 1, а през 2024 г. още едни парламентарни избори.
"Контролираният и купен вот също ще се върнат на сцената. Когато се стигне до подобна ситуацията, в повечето случаи са застрашени малките партии и тези, които все още не са успели да конструират стабилно своя електорат - такива са "Продължаваме промяната" и "Български възход", посочи Живков.
Социологът Кольо Колев определи политическата ситуация с една дума - безнадеждност.
"Беше кристално ясно, че не е възможно да се състави работещо правителство, което да разчита на стабилно мнозинство. Мислех, че президентът ще изиграе друг ход, винаги досега той е давал мандата на третата партия. В случая очаквах, че ще го даде на ДПС. Тогава щеше да настане вой. В тази конфигурация в парламента не може да бъде съставено стабилно правителство", каза Колев.
Според него чрез мандата партиите опитват да покажат колко са диалогични и конструктивни, обаче другите са "нефелни, лоши и крадливи". Социологът очаква БСП да използва мандата за същото.
"Ще получат една седмица трибуна да обясняват колко са социални и как има грижа за хората и бизнеса. От друга страна им е прехвърлен горещият картоф. Ако тръгнат да формират нещо, ще загубят лице пред собствените си избиратели", смята Колев.
Той също очаква да се стигне до предсрочни парламентарни избори. И добави, че има възможност да се формира коалиция между БСП, ГЕРБ, ДПС и "Български възход", но всички тези партии ще понесат електорални щети, ако предприемат такъв ход.
"Партиите се мотаят като патета в калчища и се чудят над какво да се фокусират. До голяма степен нещата ще се решат от случващото се в света. Глобалната война чука на вратата. До голяма степен и действията на Радев са диктувани от тези съображения", изтъкна Колев.
Той не очаква "Спаси София" да получи сериозна електорална подкрепа, но отбеляза, че създаването на партията е тежък удар върху десницата за предстоящите местни избори. Живков определи "Спаси София" като технократски проект, при който започва зреене и има сериозна политическа амбиция.
Водещи
-
Изписват от ИСУЛ първото дете с алогенна трансплантация
В клиниката вече е извършена и втора алогенна трансплантация
04.08 | 10:45
-
Общо 172 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие
Без нанесени материални щети са възникнали 146 пожара, от които: 96 в сухи треви, горска...
04.08 | 10:30
-
Аптеките в страната срещат сериозни предизвикателства с въвеждането на двойното етикетиране на цените на лекарствата в левове и евро
Първоначално софтуерът е давал и неточни изчисления на цените на лекарствата от левове в евро,...
04.08 | 09:59
-
От днес до 23 август се въвежда временна организация на движението пред Терминал 2 на летище „Васил Левски“
Причината е, че ще се извършва подмяна на дилатационните фуги на естакадата към Терминал 2.
04.08 | 09:45
Най-четени
-
В Западна и Югозападна България - бури, в Източна - слънце
Дневните температури ще бъдат между 32°C и 35°C, а над планинските райони в Западна България –...
04.08 | 08:00
-
Аптеките в страната срещат сериозни предизвикателства с въвеждането на двойното етикетиране на цените на лекарствата в левове и евро
Първоначално софтуерът е давал и неточни изчисления на цените на лекарствата от левове в евро,...
04.08 | 09:59
-
От днес до 23 август се въвежда временна организация на движението пред Терминал 2 на летище „Васил Левски“
Причината е, че ще се извършва подмяна на дилатационните фуги на естакадата към Терминал 2.
04.08 | 09:45