Честит 100-годишен юбилей ВВС 16.10 | 18:51
С тържествена церемония и водосвет откриха монумент на авиацията в София

На 16 октомври 2012 година българските Военновъздушни сили (ВВС) честват своя 100-годишен юбилей.
По случай грандиозния повод десетки военнослужещи, генерали и официални лица, начело с президента Росен Плевнелиев откриха паметник на авиацията и ВВС в София.
Паметникът се намира на площад "Авиационен" в столицата и представлява орел на високо вдигнат пиедестал.
Церемонията бе открита от гвардейския духов оркестър и поздрав на президента Росен Плевнелиев. Той преряза лентата на новия монумент в столицата и мигновено след това в небето над София прелетяха три изтребителя МИГ- 29.
Военновъздушните сили на България изминаха дълъг и славен път и записаха достойни страници в историята ни, заяви в словото си към военните летци президентът Росен Плевнелиев.
Той припомни, че началото бе поставено преди 100 години, когато на 16 октомври 1912 г. български летци извършват първият боен полет в Европа.
Независимо от трудностите нашите летци успешно изпълняват своята главна задача, да защитават въздушното пространство на България и суверенитета, подчерта държавният глава. Българските ВВС са сигурен гарант за суверенитета на страната и сигурен партньор в изпълнение на съюзническите ангажименти в НАТО, допълни той.
Президентът изтъкна, че участието в редица международни и национални учения спомага за поддържане на висока боеспособност на българските ВВС.
Накрая Плевнелиев завърши с думите: " На ВВС честит 100-годишен юбилей, а на всички нас честит монумент на българската авиация".
По случай юбилея, значимия принос на ВВС за родината и изграждането на силна и модерна българска армия Росен Плевнелиев удостои с почетния знак на президента на Република България българските Военновъздушни сили.
В лицето на главнокомандващия ВВС генерал Константин Попов военните летци върнаха жеста на държавния глава като му поднесоха умалено копие на монумента.
Президентът благодари и заяви, че ще сложи подаръка на видно място, така че в деня на отворените врати в президентската институция всички граждани да го виждат.
Водещи
-
Жълт код за опасно горещо време е обявен за цялата страна
Очаква се температурите да достигнат до 34° - 36°
05.07 | 09:00
-
Павел Поппандов: Погледнете в парламента колко мъртви души има
Актьорът е убеден, че не сме готови за еврозоната, и не скри симпатиите си към президента...
04.07 | 21:00
-
Задават се летни бури и температури над 40 градуса
Кулминацията на настоящия горещ цикъл ще е в началото на предстоящата седмица
04.07 | 20:41
Най-четени
-
Жълт код за опасно горещо време е обявен за цялата страна
Очаква се температурите да достигнат до 34° - 36°
05.07 | 09:00
-
Ванга: 2025 ще отбележи началото на събития, които в крайна сметка ще доведат до гибелта на човечеството
Оказва се, че 2026 г. ще бъде началото на края. В частност Баба Ванга е предсказала, че в...
04.07 | 12:15
-
Мара Отварачката: Готова съм да даря Теодор с дете!
В началото тя ще сключи брак с новата си любов Теодор в България, а самото тържество ще бъде...
04.07 | 17:45