Шок за пушачите - вижте с колко ще поскъпнат цигарите 07.03 | 13:01
За първи път течният никотин за електронните цигари ще се облага с акциз. Производителите и търговците ще облепят шишенцата с бандерол, а новите цени ще станат ясни съвсем скоро
Заради по-високия акциз, гласуван от парламента в края на миналата година, цигарите поскъпват с 20-30 ст. Това става ясно от публичния регистър на цените на тютюневите изделия, съобщава "Телеграф".
В Агенция "Митници" са подадени 130 заявления за регистриране на нови цени. Част от новите цени вече са публикувани в регистъра.
Така става ясно, че много от цигарите ще стигнат цена от 6 лева на кутия. Някои от по-скъпите марки скачат с 30 ст. и стават по 6,50 лева.
Облагане
За първи път течният никотин за електронните цигари ще се облага с акциз. Производителите и търговците ще облепят шишенцата с бандерол, а новите цени ще станат ясни съвсем скоро.
Новият по-висок акциз влезе в сила от 1 март. На пазара обаче все още се предлагат тютюневи изделия на старите по-ниски цени.
Календар
До поскъпването се стигна, след като парламентът прие 4-годишен акцизен календар за тютюневите изделия. Първата стъпка бе предвидена да влезе в сила именно от 1 март тази година. Променя се както пропорционалният акциз, който е процент от продажната цена, така и ставката, която е на брой цигари.
Следващото повишение на акциза е предвидено за 1 януари 2024 г. После ще има още два скока – от 1 януари 2025 г. и от 1 януари 2026 г.
Освен за цигарите повишение е предвидено и за нагреваемите тютюневи изделия.
Водещи
-
ГЕРБ-СДС залага на Главчев за служебен премиер
Христов заяви още, че страната се е забавила с влизането си в еврозоната, но позитивите от...
28.01 | 09:30
-
Какво се прави и какво не се прави на деня на св. Ефрем Сириец
Значението на деня за вярващите
28.01 | 09:15
-
Перник и няколко съседни населени места ще останат временно без водоподаване в сряда
Превключването е по проект за модернизация на водната инфраструктура, финансиран по Оперативна...
28.01 | 08:45
-
Владимир Иванов: Справихме се с въвеждането на еврото
„Трудно може да се говори за достигнат пик в края на януари. Плодовете, характерни за зимата,...
28.01 | 08:30
Най-четени
-
Президентът Йотова продължава консултациите
Държавният глава Илияна Йотова следва да проведе срещи и разговори с тях и след това да обяви...
28.01 | 08:15
-
Владимир Иванов: Справихме се с въвеждането на еврото
„Трудно може да се говори за достигнат пик в края на януари. Плодовете, характерни за зимата,...
28.01 | 08:30
-
Какво се прави и какво не се прави на деня на св. Ефрем Сириец
Значението на деня за вярващите
28.01 | 09:15